DJ Shadow - shop placer

Podczas ostatniej trasy koncertowej DJ Shadow odwiedził Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Europę Wschodnią. W niektórych tamtejszych sklepach muzycznych zostawił płyty winylowe ze swoimi nowymi nagraniami. Znajdują się na nich utwory: „Def Surround Us” oraz „I’ve Been Trying”. W ten sposób DJ Shadow promuje swoją twórczość.

– Idea zostawiania w sklepie [„shop-placing”] jest przeciwieństwem kradzieży [„shoplifting”]. Wchodzisz do sklepu i zostawiasz swój materiał na półce po to, aby ktoś go później odkrył. W pomyśle tym nie chodzi o to, aby być fajnym. W końcu to najbardziej dyskretna z możliwych dróg przekazywania sobie muzyki – wyjaśnia Shadow.

– Wolę dać za darmo winyl niż mp3, ponieważ dla mnie ściąganie piosenek z sieci jest czymś bezosobowym, bezdusznym. W 2010 roku za oczywiste bierze się wysyłanie życzeń ojcu drogą elektroniczną; żadnej osobowości, żadnej klasy. Z artystycznego punktu widzenia wydaje mi się, iż w ten sposób wystawia się negatywne świadectwo muzyce oraz jej wartości – dodaje artysta.