Już niecały miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia jednego z ciekawszych letnich muzycznych festiwali muzycznych w Polsce. W ramach tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka odbędzie się szereg dodatkowych wydarzeń kulturalnych, także tych niezwiązanych z muzyką. Na festiwalowiczów czekają warsztaty fotograficzne, wernisaż oraz projekcje filmów w katowickim Centrum Sztuki Filmowej.

Warsztaty fotograficzne oraz wystawa fotografii AUTO FIRE – Rondo Sztuki

W ramach Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Galerii+ Ronda Sztuki w Katowicach z początkiem sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy uznanych fotografów z agencji SHOOTME photographers & production. Tomek Albin, Paweł Fabjański oraz Jacek Kołodziejski przedstawią swoje autorskie prace pod wspólnym tytułem AUTOFIRE.

Trzy zupełnie różne projekty, których wspólnym mianownikiem są pytania o tożsamość. Każdy z fotografów pokaże swoją własną opowieść, a jednocześnie te historie zebrane obok siebie stworzą kolejną. Bohaterem czwartej narracji będzie ktoś, kto ma około 30 lat i przygląda się swojemu życiu: temu, co było, temu, co jest teraz i temu, co może się jeszcze zdarzyć. Prezentację wystawy zamkną warsztaty prowadzone przez artystów w czasie kolejnych trzech dni trwania festiwalu. Fotografowie ponownie podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą, przybliżając tajniki swojej pracy przy projektach artystycznych i komercyjnych.

Paweł Fabjański: Niezła sztuka – czyli dlaczego warto inaczej spojrzeć na fotografię mody – 27 sierpnia 2010 / godz. 13.00 / Galeria + Rondo Sztuki w Katowicach

Tym razem opowiem o fotografii edytorialowej, zarówno stricte modowej jak i artystyczno-modowej. Na przykładzie ciekawych publikacji w magazynach z różnych zakątków świata spróbuję opisać zjawisko „autorskiego edytorialu”. W ten sposób chciałbym pokazać, że sesja mody może stać się ciekawą przestrzenią, w obrębie której nie tylko komunikuje się najnowsze trendy, ale jest też miejsce na wypowiedź artystyczną. W trakcie slideshow dokonamy przeglądu najciekawszych fotografów, którzy nie podążają utartą ścieżką fotografa fashion oraz przeglądu ambitnych międzynarodowych publikacji modowych.

Tomek Albin: Interaktywny warsztat fotografii reklamowej: „Eksplozja” – 28 sierpnia 2010 / godz. 13.00 / Galeria + Rondo Sztuki w Katowicach

Czym jest fotografia reklamowa? Jak powstaje zdjęcie, które później oglądamy w prasie i na billboardach? Ile jest w nim prawdy, a ile Photoshopa?

Przeprowadzimy interaktywną  multimedialną sesję typu pack-shot. Celem warsztatu jest zademonstrowanie uczestnikom, krok po kroku, etapów powstawania zdjęcia „komercyjnego”. Od ustawienia najprostszych elementów, zabezpieczenia przestrzeni, w której pracujemy, poprzez ustawienie światła, kadr, odpowiednią ekspozycję w aparacie, aż po finalny fotograficznie produkt.
Mini sesja fotograficzna zostanie na żywo sfilmowana i zrealizowana na dwóch rzutnikach, aby widzowie mieli pełen obraz działań fotografa.

Warsztat skierowany jest do osób zarówno niezwiązanych z fotografią, jak i zaangażowanych w robienie zdjęć. Całe wydarzenie będzie zrealizowane na profesjonalnym sprzęcie fotograficznym i oświetleniu na co dzień wykorzystywanym w reklamowych sesjach fotograficznych. Uczestnicy będą mogli śledzić każdy mój ruch, manipulacje światłem i rekwizytami, dzięki czemu ze zrozumieniem wezmą udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Jacek Kołodziejski: Fleszem w oczy? – 29 sierpnia 2010 / godz. 13.00 / Galeria + Rondo Sztuki w Katowicach

Od kiedy zajmuję się fotografią, nie daje mi spokoju pytanie, co jest lepsze: Przyjść na plan z jedną lampą i przywalić ostro na wprost, czy stworzyć wyrafinowany świat, w którym każdy wygląda wspaniale? Tak na prawdę to pytanie można zadać inaczej: Czy liczy się warsztat czy pomysł?
Oczywiście każdy odpowie, że muszą one współgrać. W takim razie dlaczego zdjęcie, które do dzisiaj uważam za jedno z najlepszych, jakie widziałem i które de facto spowodowało, że zająłem się fotografią, było bardzo proste? Prawda i mity o warsztacie fotografa.

Chętnych na warsztaty zachęcamy do zapisywania się na adres: warsztaty@festiwalnowamuzyka.pl

Projekcje w Centrum Sztuki Filmowej

Podobnie jak przy okazji ostatniej edycji, również i w tym roku przygotowaliśmy wraz z Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach pokazy filmów tematycznie związanych z muzyką. Szczególnie polecamy Waszej uwadze wyjątkową pozycję: The White Stripes. Under Great White Northern Lights | reż. E. Malloy, USA 2009, 92 min. Równie istotnym punktem programu będzie pokaz prac w ramach Clip On Festiwal.

27 sierpnia, piątek
16.30 – Wszystko co kocham, 100 min.
18.30 – Fala, 80 min.
20.00 – Zew wolności, 75 min.

28 sierpnia, sobota
16.00 – Fala, 80 min.
16.15 – Wszystko co kocham, 100 min.
17.30 – Zew wolności, 75 min.
20.00 – Wszystko co kocham, 100 min.

29 sierpnia, niedziela
# 15.15 – Zew wolności, 75 min.
# 16.30 – Fala, 80 min.
# 17.00 – Clip On Festiwal, 40 min.
# 18.00 – The White Stripes. Under Great White Northern Lights, 92 min.
# 20.00 – Wszystko co kocham, 100 min.