L.U.C.

Po ogólnopolskiej trasie teatralno-sluchowiskowego projektu „39/89 Zrozumieć Polskę”, człowiek instytucja, laureat tegorocznego Paszportu Polityki – Łukasz L.U.C Rostkowski, rozszczepia swoją osobowość na dwie osobne postaci: rapera i performera L.U.C oraz kompozytora Łukasza Rostkowskiego. Jednocześnie, wraz z letnimi festiwalami, powraca do mikrofonu i scenicznych szaleństw w groteskowych strojach i nastrojach. Na jesień zaś planuje kolejne mocne artystyczne uderzenie.

L.U.C latem…

Na większości festiwali koncert L.U.Ca będzie odsłoną PLANET L.U.C – satyrycznego manifestu, opowiadającego o podróży ze SztamPolandu do idyllicznej krainy Witu. To wykształcanie dystansu do rzeczywistości, a zarazem bunt przeciwko soviet mental i często żenującej rodzimej popkulturze. Główne założenia swej filozofii artysta ogłaszać będzie w towarzystwie przeciągniętego na pozytywną stronę mocy Clone Troopera Lorda Vadera z Gwiezdnych Wojen i innych absurdalnych postaci, z którymi pojawi się na scenie.

3 lipca Łukasz otworzy Dużą Scenę Open’er Festival w Gdyni (Main Stage, godz. 18:00), 7 lipca obecny będzie na Slot Art Festival w Lubiążu (Duża Scena, godz. 23:00), a 16 lipca podczas Festiwalu Piosenki Inteligentnej „Bez Lipy” w Olsztynie (Amfiteatr im. Cz. Niemena, godz. 18:00).

Rozdwojenie jaźni

L.U.Ca nie zabraknie także na scenie tegorocznego Przystanku Woodstock w Kostrzyniu nad Odrą. 30 lipca w ramach Akademii Sztuk Przepięknych zaprezentuje swój ostatni głośny projekt „39/89 Zrozumieć Polskę”, prawdopodobnie w połączeniu z PLANET L.U.C.

Projekty te połączą się po raz pierwszy i ostatni, ponieważ barwny artysta postanowił rozszczepić się na dwie osobne instytucje. L.U.C pozostanie wokalistą, producentem i performerem, którego znamy z szalonych koncertów. Łukasz Rostkowski zaś zajmie się kompozycją muzyki filmowej i teatralnej oraz produkcją poważnych spektakli i słuchowisk historycznych.

I tak, już 8 sierpnia Rostkowski wystąpi w kwintecie jazzowym, tuż przy słynnej replice Liberatora, w jednej z sal Muzeum Powstania Warszawskiego. Na zlecenie tej nowatorskiej instytucji przygotowuje on bowiem słuchowisko, w którym zaprezentuje sierpniową rezurekcję od zupełnie nieznanej, a charakterystycznej dla tamtych Warszawiaków – humorystycznej strony. Więcej szczegółów dotyczących tego projektu ujawnionych zostanie w połowie lipca.

L.U.C jesienią…

Po wakacyjnych scenicznych szaleństwach przyjdzie czas na złapanie lekkiego oddechu. Spokój nie będzie trwał jednak zbyt długo, gdyż od kilku miesięcy L.U.C gromadzi urządzenia do pracy nad nową płytą. Światło dzienne ujrzy ona najprawdopodobniej już tej jesieni. Na razie Management nie zdradza więcej informacji. Wiadomo jedynie, że będzie to całkowicie wyjątkowy album z okazji 5-lecia solowej działalności L.U.C, na którym nie zabraknie wielokrotnie docenianych tekstów autora.