Organizatorzy tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka, która ponownie odbędzie się w Katowicach, ogłosili już zestaw zagranicznych gwiazd , jakie będziemy mieli przyjemność zobaczyć. Pora na polskich wykonawców reprezentujących najrozmaitsze gatunki i rejony muzyczne. Wśród nich znaleźli się m.in.: Polish Brass Ensamble z Tymonem Tymańskim, Pink Freud, Dick4Dick & Loco Star czy Mauriolanza. Szczegółów dowiecie się poniżej.

Podobnie jak w przypadku zagranicznych gwiazd, tak i polska scena 5 edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który odbędzie się 26-29 sierpnia na terenach KWK Katowice w Katowicach, to przegląd tego, co w rodzimej muzyce najciekawsze i najnowsze, bez szczególnego ukierunkowania na gatunki muzyczne. Miłośników energetycznego jazzu bez wątpienia ucieszy informacja o wspólnym występie Polish Brass Ensamble pod dowództwem legendarnego Tymona Tymańskiego z jednym z najciekawszych polskich twórców z kręgów IDM i ambientu – Makarukiem, który już wcześniej miał okazję występować z takimi mistrzami polskiego jazzu, jak Tomasz Stańko, czy jednym z najbardziej niestrudzonych eksperymentatorów na krajowej scenie – Kiniorem. Projekt ten, łączący tradycję big bandów, z ich potężnym, tanecznym brzmieniem, z free jazzową improwizacją, oraz elektroniką i wizualizacjami, tworzonymi przez Makaruka, to bez wątpienia jedno z najciekawszych zjawisk muzycznych, jakie pojawiły się ostatnio w Polsce.

Kolejni mistrzowie jazzowego grania – Pink Freud, to grupa, której raczej nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi polskiej muzyki. Poruszając się z ogromną swobodą pomiędzy niezliczonymi gatunkami muzycznymi, twórcy tej gdyńskiej kapeli w ciągu kilku lat zapewnili sobie tytuł jednego z najciekawszych zespołów w Polsce przyciągając zarówno wielbicieli punkowej energii, jak i fanów szaleńczych improwizacji, a ich koncerty to widowiska, których nie sposób zapomnieć. W czasie festiwalu muzycy zaprezentują materiał ze swojej najnowszej, tegorocznej płyty – Monsters of Jazz.

Nie zapominamy również o debiutantach, dlatego też chcemy zaprezentować Wam twórców najprawdopodobniej najciekawszej polskiej płyty, jaka się w tym roku ukazała, autorów kawałka Miły Młody Człowiek, który w przeciągu paru tygodni awansował na hymn pokolenia urodzonego na przełomie lat 70-80tych – duet Niwea. Zespół tworzony przez jednego z najbardziej kreatywnych ludzi w polskiej elektronice – Dawida Szczęsnego oraz cieszącego się ogromnym uznaniem w Polsce i zagranicą grafika, performera i poetę – Wojtka Bąkowskiego – w doskonały sposób wraca do tradycji paranoicznego trip-hopu spod znaku Tricky’ego oraz bardzo zimnej fali lat 80-tych, łącząc panoramę mrocznych, dziwacznych dźwięków z taneczną motoryką i tekstami, ujawniającymi pokręconą, surrealistyczną wrażliwość na codzienne drobiazgi.

Kolejni debiutanci na naszej scenie, to grupa o bezpretensjonalnej nazwie – Paula i Karol – wykonująca równie bezpretensjonalną muzykę. Ich koncert, to propozycja dla tych wszystkich, którzy cenią sobie niczym niezmąconą radość i pozytywny przekaz płynący z piosenek pozbawionych nadmiernego kombinowania oraz awangardowych odchyłów i  wykonywanych przede wszystkim na instrumentach akustycznych. Uznawani za jednego z nielicznych rodzimych przedstawicieli indie-folka nawiązują bardzo mocno do pomysłów new weird america i grania spod znaku Devendry Banharta,  ich tegoroczna, debiutancka EP-ka Goodnight Warsaw zbiera same pozytywne recenzje a dotychczasowe, klubowe koncerty pokazują zespół, który momentalnie nawiązuje kontakt z publiką.

Dick4Dick & Loco Star to natomiast prawdziwa gratka dla tych, którzy nie boją się spocić, wyszaleć, wytarzać w piasku i wywrzeszczeć w takt potężnych przebojów kapeli, która od 6 lat cieszy się zasłużonym tytułem największych wariatów na polskiej scenie. Możecie się spodziewać gitarowych solówek spod znaku AC/DC, przaśnego rocka przywołującego na myśl Greatest Hits grupy Perfect, tanecznych rytmów, które nie pozwolą Wam ustać w miejscu i widowiskowego show, które może, choć nie musi zakończyć się ogólnym striptizem.

Nieco spokojniej będzie zapewne w czasie występu Mauriolanzy, grupy, która jako jedna z nielicznych w Polsce tworzy muzykę, w której jazz przenika się z ambientem, a pomiędzy rozbudowanymi transowymi improwizacjami znajduje miejsce na reggae czy noisowe ściany hałasu. Warto pamiętać, że występ na festiwalu będzie jednocześnie premierą koncertową czwartej płyty formacji: „Muafrika”. Hałas to także wyznacznik dokonań kolejnego debiutanta na naszej scenie – Schemeboys. Duet ten, to poboczny projekt twórcy popularnego IDM-owego CH.District, niekwestionowanej gwiazdy śląskiej sceny klubowej, który tym razem postanowił zaeksperymentować z nieco bardziej przystępną, taneczną muzyką, nie rezygnując przy tym oczywiście z noisowej zabawy szumem i hałasem i łącząc to wszystko z niesamowitymi, hipnotycznymi wizualizacjami. Poza Matyasikiem grupę tworzą Paweł Kmiecik (Wieloryb) oraz Adam Białoń (Nowy Horyzont) i VJ Comankh.

Na koniec zaś przygotowaliśmy prawdziwe święto dla miłośników połamanych rytmów, funkowych podziałów, hip-hopowego bujania i jazzowej swobody, czyli występ niesamowitego duetu Maceo & Envee. Autorskie mash-upy, zaskakujące kolaże dźwiękowe, a przede wszystkim tłuste, wypasione groove’y to niewątpliwe atuty na nowo zawiązanej koalicji Envee’go i Maceo – doświadczonych dj’ów z kilkunastoletnim stażem, tworzących wcześniej legendarny kolektyw Niewinni Czarodzieje.

Prezentujemy również rozkład występów zagranicznych wykonawców na festiwalu:

26 sierpnia – Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach
Festiwal otworzy wyjątkowy koncert Lou Rhodes w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Bilety na to wydarzenie kosztują 50 PLN.

27 sierpnia – KWK Katowice
* Jaga Jazzist
* Autechre
* Bonobo Live Band
* Three Trapped Tigers
* King Midas Sound
* Mary Anne Hobbs
* Pantha du Prince
* Kidkanevil

28 sierpnia – KWK Katowice
* Moderat
* Bibio
* Gonjasufi
* Gaslamp Killer
* Floating Points & Fatima
* Nosaj Thing
* DMX Krew
* Loops Haunt

29 sierpnia – Szyb Wilson w Katowicach
* Prefuse 73 & Aukso Orchestra: „The Predicate Compositions” – An exploration in orchestral and preparedelectro acoustic movements.