Unsound

Wraz z dodaniem kolejnych artystów, Unsound potwierdza swoje miejsce jako główny polski festiwal poszukującej i zaawansowanej muzyki ze specjalnym naciskiem na specjalne projekty, artystów, którzy zadebiutują na rodzimej scenie oraz wschodzące gwiazdy. Od samego początku misją Unsoundu było poszerzanie granic oraz otwieranie uszu do najświeżsych dźwięków. Krótko mówiąc, ten festiwal podejmuje ryzyko.

Ben Frost razem z kompozytorem Danielem Bjarnassonem we współpracy z Sinfoniettą Cracovią skomponuje „Solaris” – kompozycję inspirowaną powieścią Stanisława Lema oraz filmem Tarkowskiego z 1972 roku o tym samym tytule. Projekt zostanie zaprezentowany na żywo w towarzystwie 28-osobowego ensemble.
Ten znaczący, nowy projekt na pewno skupi uwagę na europejskiej premierze w czasie Unsound Festival Krakow w październiku. Światowa premiera będzie miała miejsce podczas drugiej edycji Unsound Festival New York w kwietniu 2011.

Swój udział na Unsound potwierdził również pochodzący z Norwegii, ambientowy producent Elegi, który wydaje dla labelu Miasmah. Elegi również przedstawi projekt zlecony – współpracując z polskimi muzykami stworzy muzykę do niemego horroru.

Również zespół Emeralds wystąpi na Unsound 2010. Ich ostatni album „Does it Look Like I’m Here” został niedawno wydany przez austriacką wytwórnię Mego. W krótkim czasie zyskując wiele pozytywnych recenzji z całego świata za połączenie syntezatorów oraz dźwięków gitary. Z pewnością nie zaszkodzi im również fakt, iż Pitchfork umieścił ich ostatnie nagranie w prestiżowej kategorii Best New Music.

Dodatkowo również imprezy klubowe zostaną wzbogacone o takich artystów, jak Lindstrøm – niekwestionowany król współczesnego disco, który zagra live set.

Entuzjaści sceny house z Detroit na pewno ucieszą się z powodu występu Kyle Hall, niesamowicie utalentowanego chłopaka, który jest częścią sceny ze swego rodzimego miasta odkąd ukończył 11 lat – obecnie ciągle jedynie 19 latka.

Wspierany przez Omara-S oraz Kode9 wydał wyjątkowo obiecujące EP dla wytwórni Hyperdub oraz Wild Oats
Do programu Bass Muatations dołączy również zespół Mount Kimbie, których album „Crooks and Lovers” zostanie wydany w wytwórni Hotflush w lipcu i bez wątpienia okaże się sensacją.

Gwar dookoła tego zespołu wydaje się niezmierzony, podobnie jak ich unikalny live show przy wykorzystaniu akustycznych i elektronicznych instrumentów.

Zgodnie z motywem przewodnim Unsound 2010 „Horror – przyjemność strachu i niepokoju”, okultystyczny projekt Demdike Stare również zadebiutuje przed polską publicznością. W składzie: Miles Whittaker (MLZ z labelu Modern Love) oraz miłośnik vinylu Sean Canty. Ich występ live na MUTEK 2010 był jednym z najlepszych w czasie festiwalu, krótko później poparty zadziwiającym show w The Bunker w Nowym Jorku. Unikalny miks dubu oraz sampli z soundtracków z horrorów połączony z wizualizacjami czerpanymi z europejskich horrorów.

Pozostali artyści dotychczas potwierdzeni na Unsound 2010 to: Goblin z Claudio Simonetti, Moritz von Oswald Trio, Hildur Guðnadóttir, Tim Hecker, Oneohtrix Point Never, Zombie Zombie playing the songs of John Carpenter, TRG + Falty DL, Joy Orbison, James Blake, Actress, Shackleton, Mordant Music, Kreng I wielu innych, którch nazwiska wkrótce ogłosimy.

Tegoroczna odsłona festiwalu Unsound Krakow 2010 finansowana jest ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej Norweskiego Mechanizmu Finansowego, we współpracy z festiwalami Insomnia z Tromso oraz Rettir Round-Up z Rejykaviku.