High Tone na Arterapii

Fragment afiszu Arterapii

Żywa legenda francuskiej sceny dub – zespół High Tone – zagra 24 czerwca w nowopowstałej krakowskiej Fabryce w ramach festiwalu Arteterapia.

Kapela powstała w połowie lat 90-tych w Lyonie i od początku istnienia tworzy udany miks muzyki dub, granej na żywych instrumentach w połączeniu z elektroniką. Jest to jeden z niewielu zespołów na świecie, który tak konsekwentnie rozwija się w odniesieniu do aktualnych zjawisk muzycznych, pozostając przy tym wiernym swoim początkowym założeniom czyli tworzeniu muzyki dub. Początkowo tych pięciu muzyków (bas, perkusja, klawisze, gitara, DJ) spotkało się na scenie serwując mieszankę roots dub’u z muzyką orientalną oraz scratchami przyczyniając się do powstania nowej odmiany tej muzyki czyli – novo-dub’u. Chwilę później w dobie popularyzacji drum’n’bass’u do dub’owych pogłosów i delay’a chłopaki dodali nieco energii i połamanych beat’ów, a kiedy sprawdzili się i na tym polu nagrali parę płyt we współpracy z innymi czołowymi wykonawcami gatunku – tak powstały płyty Zen Tone we współpracy z Zenzile czy wspólny album z Improvisators Dub. Oprócz tego wydali parę kompilacji, na których pojawiały się utwory stworzone przez nich wspólnie lub też takie, na których usłyszeć można było ich solowe produkcje – przykładem jest płyta Dub Invaders.

17 maja wydany został ich nowy podwójny album Out Back, na którym jak pewnie nie trudno się domyślić słychać odciśnięte piętno dubstepu, albowiem ich muzyka zawsze podążała z duchem czasu i oni również dali się uwieźć potędze basu. Dodatkowo na ostatniej płycie można usłyszeć numery stworzone razem z wydającymi dla tej samej wytwórni raperami Ben’em Sharpą czy Oddateee’m. Przy wszystkich tych implikacjach na przestrzeni ponad 10 lat tak mogłoby brzmieć motto tego wyjątkowego zespołu « Roots is (also) about what you do with them ». Co do zaś samej wytwórni – Jarring Efects, którą reprezentują Francuzi to oprócz nich samych płyty wydali w niej tacy artyści jak EZ3kiel, Brain Damage czy kolejna legenda – Scorn.

„All dub fanatics can’t miss High Tone’s concert”

Lionel Dumas „Dj Twelve”: laptop & gramofony

Dominique Peter „Selekta Dino”: perkusja

Julien Oresta „Aku Fen”: gitara, syntezator

Antonin Chaplin „Antok”: klawisze

Fabrice Oresta: bas

Tagi: , , , ,