Michał Jacaszek

Wszystkich Open’erowców w tym roku, oprócz koncertów na głównych scenach, czekają dodatkowe atrakcje w przestrzeni Alter Space. Tutaj łączą się sztuki wizualne z awangardową muzyką, koncerty z wystawami i kinem. Bo łączy je wiele: pasja tworzenia, niekwestionowana i naturalna wrażliwość. W tym roku 16 koncertów, 6 parad teatralnych i rozbudowana strefa Fire Show, w ramach której zobaczymy aż 8 pokazów.

Zespoły:

Jacaszek
Michał Jacaszek, jeden z najważniejszych i najoryginalniejszych obecnie polskich producentów muzyki elektro-akustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Ma na swoim koncie trzy autorskie płyty, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową oraz słuchowiska.

„Moja muzyka to bardzo ambitny plan: chcę stworzyć własny, osobisty i rozpoznawalny język muzyczny, w którym elektroniczna manipulacja nagranym dźwiękiem, wykorzystanie nowoczesnej technologii samplingu, wzbogaci tradycyjne instrumentarium akustyczne. Motywacją tych eksperymentów jest rzecz bardzo prosta i trudna zarazem: odnajdywanie ukrytego i uniwersalnego piękna.”

Jacaszek zaprezentuje materiał z albumu „Treny”. Autorem partii instrumentów smyczkowych na płycie jest Stefan Wesołowski. Podczas koncertu obok Jacaszka (elektronika) i Wesołowskiego (skrzypce) wystąpią: Anna Wesołowska (wiolonczela) i Danuta Zawada (skrzypce).

Karolina Glazer
uznawana jest za wschodzącą gwiazdę polskiej wokalistyki jazzowej. Gdy w czerwcu 2009 jej debiutancka płyta „Normal” ujrzała światło dzienne, jej niezwykły talent dostrzeżono nie tylko w Polsce, ale również w Europie (…) Jako pierwsza Polka podpisała kontakt z wytwórnią jazzową JARO Medien i zagrała trasę europejską promującą płytę.

Wiracki + Suka Off / BFV
Podczas festiwalu zobaczymy projekt: “V-H-S to skrót od Visual-Human-Sound”. To intermedialny projekt stworzony przez Tomasza Wirackiego (WIRACKI) i Piotra Węgrzyńskiego (SUKAOFF) łączący podczas działań na żywo muzykę, wizualizacje i działania performatywne.

Twórcy rozszerzają koncepcję klasycznego koncertu o liniową narrację, traktując przy tym równorzędnie media, którymi się posługują.

kIRk
„Twarde, elektroniczne bity osadzone w organicznej strukturze. Rozedrgana trąbka wybrzmiewa wspólnie z chropowatymi skreczami. Techniczna dokładność splata się z jazzowym wolnomyślicielstwem i hip-hopową bezkompromisowością. Każdy ich koncert to continuum dźwiękowe. kIRk wpierw buduje rozedrganą przestrzeń, by móc potem deformować ją i przeistaczać w coraz to nowe kompozycje. Chodzi o poszerzenie granic ekspresji, o scalenie brzmienia syntetycznego i organicznego.”

Najakotiva
Legenda warszawskiego industrialu. Wiolonczela, skrzypce, perkusja i komputery. Punkowa energia, bit, hałas i dubowe przestrzenie. Koncerty Najakotivy to spektakularne połączenie ciężkiej elektroniki i sekcji smyczkowej z happeningiem i projekcjami wideo.

52um
Muzyka zespołu 52UM utrzymana jest w tradycji post-punkowej i stanowi tło dla rzadko dziś spotykanego, romantycznego przesłania zespołu. Jest nim próba osobistego otwarcia się do wnętrza, trochę jak w medytacji – prowadzącej uważnego słuchacza do refleksji nad swoim losem. Filarem zespołu są legendy polskiej sceny alternatywnej: Robert Brylewski i Wojciech Konikiewicz, którzy tworzą wsparcie dla autora większości kompozycji i tekstów – lekarza, chirurga plastyka – Konrada Januszka. Świeżą krew stanowi młodzież: Paweł Stawarz, Michał Leks i Rafał Miciński. Gościnnie 52UM współtworzą: Sławomir Gołaszewski oraz Martyna Załoga.

Kciuk & The Fingers
Czerpie to, co najlepsze z trójmiejskiej tradycji: różnorodność, poczucie humoru i energię, którą zaraża publiczność pod każdą szerokością i długością geograficzną. Początek ich współpracy to duet Kciuk, który przeobraził się w kwintet w 2004 roku, by kontynuować swe poszukiwania na szerszych płaszczyznach w większym gronie i, co najważniejsze, na żywo. Od początku powstania zespół jest ruchomą formą, nie ogranicza się do tworzenia tylko we własnym gronie, do występów grupy często dołączają różnorodni artyści, dzięki czemu ich muzyka jest wciąż świeża i podąża w nieprzewidzianych kierunkach i właśnie  ta mieszanka daje słuchaczom porządną dawkę energii i  moc niezapomnianych wrażeń. Zespół koncertował na wielu festiwalach, w kraju i za granicą, odnosząc liczne sukcesy. W 2009 roku została wydana ich debiutancka „E-pka”, a nowy gotowy materiał na płytę długogrającą czeka na publikację.

Pasimito
Słuchacze znają go przede wszystkim z koncertów ilustrujących klasyczne nieme filmy. Śląski zespół od pięciu lat gra muzykę improwizowaną która łączy jazz, ambient, etno i rock, nie dając zakwalifikować się w jednym nurcie. 30.06.2010 ukaże się płyta zespołu  pod nazwą „Rumi” i będzie ona dla wielu ogromnym zaskoczeniem. ( wyjaśnienie tytułu znajdziecie w jej środku ). Koncert na scenie Alter Space w ramach Heineken Open’er Festival będzie wyjątkowym połączeniem wszystkiego czym jest PASIMITO dzisiaj.

Muariolanza
Nazywana „pierwszą polską grupą ambient-jazzową” Muariolanza wydała dotąd trzy płyty: „Muarioland” 2006, „Po drugiej stronie Przemszy” 2008 i „Wszystko będzie inaczej” 2009. Muzyka łączy ambientowe przestrzenie z jazzową improwizacją, a także rock, reggae, funk i psychodelię. Na rok 2010 Muariolanza zapowiada nowy, czwarty album „Muafrika”.

Oranżada
Ma w dorobku trzy płyty. Najnowsze wydawnictwo „Samsara” recenzenci nominują do rockowej płyty roku 2010. Zagrali kilkaset koncertów zyskując popularność i uznanie publiki m.in. w Niemczech i na Słowacji. Muzykę grupy media określiły mianem „Psychodelicji” a sam zespół twierdzi, iż ich twórczość jest zbyt awangardowa jak na pop i zbyt popowa jak na awangardę. „Na ostatnim krążku Tropiciele wpływów z łatwością wyłowią potężne ślady stóp Kraut-rocka i nieśmiertelnych opowieści z planety Gong”

NP
To grupa, która nieustannie rozwija swoją stylistykę. Jest to podróż od alternatywnego hiphopu przez noise po analogową elektronikę, podróż, która się nie kończy. NP to poszukujący outsiderzy, którzy nie oglądają się za sezonowymi nowinkami. Ostatnia płyta NP to rejestry wcześniej w polskiej muzyce niespotykane, zarówno brzmieniowo jak i estetycznie.

Niwea
„To ta sama prawda o życiu, która tak nas pociągała i przerażała zarazem w debiucie Kalibra 44 […]czy filmie „Takiego pięknego syna urodziłam” Marcina Koszałki […] Trudno o obojętność wobec debiutu Niwei – albo wpadniecie w to po uszy, albo natychmiast wyplujecie z obrzydzeniem. Niwea to muzyka miejska. Coś jak Burial, ale nie z Londynu[…]” Przekrój

Pleq
Autorski solowy projekt eksperymentalny Bartka Dziadosza, który czerpie inspiracje z nieskończonego świata nagrywając i transformując dźwięki z otoczenia. Dźwięki ciężkie w klasyfikacji i uciekające od zaszufladkowania.
Trzaski i pstryki utrzymane w nastrojowym klimacie acoustomatic down-tempo zapraszają na zderzenie z tym mało popularnym w naszym kraju, a jakże powszechnym chociażby w Japonii nurtem muzycznym.

„Pleq tworzy dźwięki magnetyzujące tak bardzo, że to wydarzenie może stać się okazją do przemiany dla wszystkich obecnych. I chwała mu z to bo jakże niewiele mamy czasu by zatrzymać sie i bezboleśnie odbyć podróż w głąb wnętrza siebie. Muzycznie poetycko, tylko że bez słów…”

Borys Kossakowski
Improwizator, songwriter, którego zainteresowania  muzyczne sięgają od The Beatles przez muzykę barokową, cerkiewne chóry, freejazz, aż po minimal dub i ambient. Wraz z poetami: Piotrem Czerskim i  Michałem Piotrowskim założył zespół Towary Zastępcze. Udziela się także w  Karol Schwarz All Stars. Reprezentuje kolektyw muzyczny z Trójmiasta Nasiono Records. Na festiwalu przedstawi swój najnowszy projekt – Sunday  Tracks. Płyta o tym samym tytule zawiera improwizacje fortepianowe zalane  dubem i pogłosami, w których spotykają się Eric Satie i Bill Laswell. W  wersji live będą mu towarzyszyć Karol Schwarz (generatory, live-mixing,  duby), Jakub Noga (sitar). Borys zasiądzie za klawiszami starego  syntezatora Crumar T3 i będzie grał na klarnecie.

Brasil and the Gallowbrothers Band
Zespół gra oniryczną mieszankę ambientu, psychodelii i postrocka. Zespół w bazujących na improwizacjach utworach miesza dźwięki gitar, analogowej elektroniki, brzmień instrumentów etnicznych i perkusjonaliów. Strzępy piosenek przenikają się z pulsującym transem i surrealistycznymi eksperymentami. Grupę od 10 lat tworzy trójka muzyków, wcześniej nagrywających, jako One Inch of Shadow – t.e.r., Rafał Michałowski i Tomek Mirt, wspieranych przez perkusistę Tomasza Gadomskiego.  Płyty Brasil and the Gallowbrothers Band wydały między innymi MonotypeRec. (PL) i Last Visible Dog (USA).

Merkabah
To warszawski kwintet powstały w 2007 roku. Zespół stawia sobie za cel eksperymentowania z formułą przestrzennej i psychodelicznej muzyki. Całość opatrzona jest klimatycznymi wizualizacjami tworzonymi na żywo. Obecny skład zespołu: Kuba – perkusja, Aleks – bas, Gabriel – gitara/elektronika, Rafał – saksofon, Kaniak – wizualizacje.

8 pokazów fire show

KiVi Projekt
To spektakl, będący efektem pracy 5 młodych artystów z Wrocławia. Łącząc swoje doświadczenie w pracy na scenie i umiejętności kuglarskie oddają w ręce widza magiczny obraz malowany ogniem. Malowidło jednak nie przedstawia wzburzonego oceanu płomieni, podsycanych groźną muzyką i demonicznymi makijażami, raczej… niech się dzieją cuda.

Sweet Team
Grupa została założona przez pasjonatów, którzy chcieli realizować swoje zainteresowania i rozwijać się w dziedzinach związanych ze sztuką cyrkową oraz sztuką ulicy. W skład grupy wchodzą artyści cyrkowi, miłośnicy sztuk cyrkowych, a także pedagodzy prowadzący animacje cyrkowe dla dzieci. Obecnie grupa prezentuje pokazy żonglerskie, ekwilibrystyczne, pokazy akrobatyki powietrznej, baniek mydlanych oraz fireshow, które będzie można zobaczyć na festiwalu.

Flagrantis
Grupa Flagrantis powstała w 2006 roku. Od tego czasu wypracowała już własny, niepowtarzalny styl i daje jedne z najbardziej energicznych i żywiołowych pokazów ognia w Polsce. Osiągnęła liczne sukcesy i dała około 200 pokazów. Specjalizuje się w tworzeniu i operowaniu rozmaitymi płonącymi sprzętami: hula hoop, kwiatkami, wachlarzami, poi (płonące kule na łańcuchach), kijami. Dodatkowo oprawia wszystko deszczem iskier i pluciem ogniem. Współtwórcy grupy regularnie uczęszczają i organizują warsztaty taneczne i teatralne, realizując niezależne projekty artystyczne, a swoje doświadczenia wykorzystują tworząc dla Państwa niezapomniane widowiska.

YOMA
Od 2005 roku eksperymentują z ogniem i wyobraźnią. Teraz chcą zabrać Was ze sobą na koncert w płomieniach – gdzie oprócz nut emocje wyrażą taniec i światło. Nasi festiwalowicze będą mieli okazję zobaczyć ich po raz drugi na Open’erze.

6 parad teatralnych między innymi w wykonaniu:

Teatr A3
Wędrowny kabaret liryczny. Absurd miesza się z Humorem w rytm stepujących Gałek Ocznych i śpiewająco-wrzeszczących Uszu  –  A3Teatr prowokuje do kontaktu, dialogu, interakcji z Widzem, Przechodniem, Spacerowiczem, itd.

Wielka Twarz osłuchuje, obwąchuje, ogląda i dotyka każdy napotkany obiekt – budynek, ławkę, pomnik, latarnię. A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń – teatr różności, teatralne panopticum odzwierciedlające niepokornego ducha aktorów – spektrum od  wiernych Minimal Artowi spektakli salowych, przez kabaret różności grany w plenerze, na fascynacji ruchem kończąc. A3Teatr zawieszony jest w czasie – rozpięty między doświadczeniem ponad 18 lat aktorskiej pracy jego twórcy Darka Skibińskiego  w Teatrze Cinema, a otworzeniem się na młode pokolenie artystów.

JUSTLANDED
Najbardziej odjazdowa grupa multimedialna z Nowego Jorku. W swoich widowiskach łączy elementy awangardowego teatru, muzykę, taniec oraz video-prezentacje. Poprzez utylizacje słonecznych baterii, promuje ekologiczny styl życia i zabawy. JustSolarPowered zostało zaakceptowane przez Księgę Rekordów Guinnessa.