Unsound

Kolejni artyści potwierdzeni na Unsound Festival 2010 : Tim Hecker, Oneohtrix Point Never, Hildur Guðnadóttir, Shining, Monno i Mordant Music

Ogłosiliśmy niedawno, że program tegorocznej edycji Unsound Festival będzie poruszał się w temacie „Horror – przyjemność strachu i niepokoju”, eksplorując przy tym połączenie obrazu i dźwięku w filmach grozy, jak również prezentując artystów, którzy wiele wspólnego mają z ciemną stroną muzyki.

Kanadyjczyk Tim Hecker, jeden z najbardziej znanych współczesnych producentów muzyki elektronicznej, również dołączy do grona występujących w tym roku w Krakowie. Razem ze swoim trio wystąpi również islandzka wiolonczelistka Hildur Guðnadóttir. Obydwaj komponują muzykę nawiązującą do delikatnych produkcji ambientowych, jednak i w ich produkcjach znaleźć można odniesienia do nastroju grozy.

Pojawią się również dwa zespoły czerpiące z eksperymentu i gatunków związanych z ciężką, metalową muzyką, korzystające przy tym z saksofonu w niekonwencjonalny sposób. Norweski zespół Shining, który wzbudził duże zainteresowanie i aplauz krytyków po swoim ostatnim albumie Blackjazz. Również jeśli ktoś ma ochotę przypomnieć sobie wrażenia koncertu Sunn O))) w trakcie zeszłorocznego Unsound, na pewno dostarczy ich szwajcarska grupa Monno, która zaprezentuje swoją wizję „dekonstrukcji doom”. Jej członkiem jest Antoin Chessex, znany również z solowych występów i swojego bezkompromisowego podejścia do muzyki.

Nowojorczyk Oneohtrix Point Never, znany jest ze swoich emocjonalnych, podszytych nostalgią rodem z klasyków filmu science-fiction, syntezatorowych brzmień. Jego zasłużenie wysoka, druga pozycja na liście najlepszych albumów 2009 roku, stworzona przez brytyjskie pismo The Wire, to nie jedyna rekomendacja. W czerwcu wydaje swój kolejny album, tym razem nakładem austriackiej wytwórni Mego. Oneothrix Point Never na Unsound 2010 przygotuje specjalny występ, który nawiązywał będzie mocno do motywu przewodniego festiwalu.

Wszyscy artyści tegorocznego festiwalu występować będą w najciekawszych przestrzeniach Krakowa – od zabytkowych przestrzeni Starego Miasta, po industrialne hale, zapewniając dodatkowe, pozamuzyczne wrażenia.

Brytyjska wytwórnia Mordant Music, to jeden z najciekawszych labeli, które powstały na Wyspach w ostatnich latach. Ekscentryczna, nieprzewidywalna kolekcja wytwórni składa się, między innymi, z nagrań Shackleton’a, Vindicatrix, czy też samego założyciela wytwórni kryjącego się pod aliasem Mordant Music.

Dla Unsound Festival Mordant Music zrealizuje swój niezwykły pomysł – instalację „Nesst”, co będzie pierwszym, tak otwartym, zmierzeniem się z publiką od początku założenia wytwórni w 2000 roku. „Nesst” to konstrukcja stworzona z drewna, starych szmat i pościeli oraz cementu, jako reprezentacja przeróżnych miejsc zajmowanych przez Mordant Music na przestrzeni lat. Konstrukcja będzie dostępna podczas festiwalu jako tymczasowy emiter zapętlonych audiowizualnych produkcji Mordant Music.

Nie zmienia się skład dotychczas ogłoszonych nazwisk i, zgodnie z zapowiedzią, pojawią się również Moritz von Oswald Trio, Actress, Shackleton oraz Zombie Zombie grający utwory Johna Carpentera.

Ukazując szerokie spektrum tegorocznego doboru artystów na Unsound Festival, dołącza również przedstawiciel norweskiej wytwórni Miasmah, Kreng, który w ramach współpracy z belgijską grupą teatralną Abattoir Fermé przygotuje niezwykły spektakl. „The Pretty One” to neogotycka opowieść prezentowana w sposób, gdzie zatarte są granice pomiędzy koncertem, filmem, a performance, eksplorując przy tym muzyczny wszechświat Krenga i niezwykłą biografię Leslie Van Houten, piękności, a przy tym członkini gangu Charlesa Mansona.

To dopiero początek pełnego programu tegorocznego Unsound Festival, na którym pojawi się jeszcze wielu ciekawych twórców i specjalnych projektów. Niebawem ujawnimy kolejne nazwiska.

Festiwal rozpocznie się 17 października i potrwa do 24, z głównym programem przypadającym na dni pomiędzy 21 a 24 października. Edycja 2010 Unsound Festival jest organizowana w partnerstwie z norweskim festiwalem Insomnia i islandzkim festiwalem Rejkiavik Round-Up – Rettir, jako element projektu “Unsound Festival 2010 prezentuje Horror!” wspieranego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.