Jimi Tenor

Wydarzenie „Lato zaczyna się w Gdyni: CudaWianki” inauguruje sezon letni w Gdyni. CudaWianki to unikatowa na skalę ogólnopolską propozycja spędzenia Nocy Świętojańskiej. Miasto Gdynia, organizator imprezy, zadbało o różnorodny i wyrafinowany program: na widzów czekają koncerty gwiazd europejskich i polskich, spektakularna parada Under-Construction „Technokracja” oraz szereg artystycznych działań w przestrzeni miejskiej aktywizujących szerokie grono odbiorców. Wszystkie te wydarzenia będą miały miejsce 26 czerwca na Plaży Gdynia Śródmieście oraz w centrum miasta.

Idea imprezy bazuje na nawiązaniu do pogańskiej tradycji Nocy Świętojańskiej – CudaWianki ożywiają i tworzą przestrzeń cudownych zdarzeń ku celebrowaniu radości życia i spontanicznemu uwalnianiu energii. Niezwykła sceneria miejskiej plaży i bulwaru, bliskość morza decydują o wyjątkowej atmosferze CudaWianków, które w niebanalny sposób otwierają się ku osobom zainteresowanym kulturalnym spędzeniem czasu.

Kulminacyjnym punktem programu CudaWianków jest europejskiej klasy line-up Sceny Muzycznej – z udziałem międzynarodowej gwiazdy oraz uznanych artystów polskich i zagranicznych. Muzycy wystąpią w niezwykłej, wielobarwnej oprawie scenograficznej Jarosława Koziary. Tegoroczna Scena Muzyczna CW 2010 zaprezentuje energetyczne brzmienia z zakresu alternatywnego popu, soulu, chill-outu, multiinstrumentalnej improwizacji i afrobeatu. Nie zabraknie również wytrawnej elektroniki wzbogaconej o jazzujące rytmy.

CudaWiankowy koncert rozpocznie ciekawie zapowiadający się występ Noviki. Uznana polska artystka wystąpi z 7-osobowym zespołem, w tym dwiema dodatkowymi wokalistkami – Izą Kowalewską z Muzykoterapii oraz Kasią Kurzawską z Sofy.
Drugi koncert wieczoru, to jedyny w Polsce występ króla muzycznego pop artu – Jimiego Tenora, który wystąpi w towarzystwie legendy afrobeatu i sceny zachodniej Afryki, 7-osobowego zespołu Kabu Kabu. Tenor, należący do najbardziej oryginalnych i nieprzewidywalnych artystów live, znany z niezwykłego show i zabawy na scenie z pewnością podgrzeje atmosferę CudaWiankowego koncertu.

Główna międzynarodowa gwiazda Sceny Muzycznej CW 2010 oraz szczegółowy program zostaną ogłoszone podczas oficjalnej konferencji prasowej w Sea Towers w Gdyni w dniu 20 maja 2010 o godzinie 11.00.

Przestrzeń CW 2010 wypełni szereg teatralno-muzyczno-wizualnych działań, w tym: Wielka Parada Under-Construction „Technokracja” złożona m.in. z muzyków, mobilnych machin, tancerzy-animatorów, specjalnie zaaranżowana z myślą o CudaWiankach, z udziałem m.in. zespołu Małe Instrumenty i All Sounds Allowed, urozmaicona wielkoformatowymi konstrukcjami autorstwa Mariusza Warasa, zakończona unikatową, innowacyjną w skali świata Symfonią Agregatów.

CW 2010 to również artystyczne działania w przestrzeni miejskiej połączone z warsztatami dla szerokie­go grona odbiorców, w tym Aleja Cudów, Alternatywne Zwiedzanie Miasta, Akcja Wianki czyli wspólne plecenie wianków, zakończone konkursem.

Całość programu zwieńczy jak co roku zapalenie wielkiego ogniska na plaży przy wtórze transowej muzyki i bębniarskiego jammowania.
W tym roku szczególnie zależy nam na włączeniu w poszczególne komponenty programowe jak najwięk­szej grupy mieszkańców Gdyni i pozostałych miast metropolii trójmiejskiej. Dodatkowo dzięki atrakcyj­nemu programowi CudaWianki staną się znaczącą atrakcją turystyczną. CudaWianki to idealna okazja, aby rzesze turystów i mieszkańców w ten wyjątkowy, ciepły czerwcowy weekend mogły wspólnie celebrować nadejście lata.

Na wszystkie wydarzenia – WSTĘP WOLNY.

KOMPONENTY PROGRAMOWE

– Scena Muzyczna

– Wielka Parada

– Akcja Wianki – plecenie wianków+ konkurs

– Alternatywne Zwiedzanie Miasta

– program warsztatowy Aleja Cudów

– ognisko + bębniarskie jammowanie

PRZESTRZENIE

– Plaża Śródmieście – scena muzyczna + ognisko

– Aleja Topolowa czyli Aleja Cudów – pasmo interakcji warsztatowych

– Park Rady Europy – przestrzeń warsztatowa

– ul. Świętojańska-ul. Skwer Kościuszki-Plaża jako trasa Parady

– Centrum Miasta – wybrane obiekty i ulice jako trasa Alternatywnego Zwiedzania Miasta

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

12.00 | start CudaWianki 2010

12.00-17.00 | Aleja Topolowa + Park Rady Europy | Aleja Cudów – warsztaty i akcje

12.00-17.00 | Centrum Miasta | Alternatywne Zwiedzanie Miasta

17.30-19.30 | od ul. Świętojańska do Skweru Kościuszki | Parada „Technokracja”

20.00 | Plaża Śródmieście | start scena koncertowa – koncert Noviki z zespołem

21.00 | Plaża Śródmieście | koncert Jimiego Tenora & Kabu Kabu

22.30 | Plaża Śródmieście | koncert międzynarodowej gwiazdy

00.00 | Plaża Śródmieście | zapalenie ogniska + muzyka na żywo

3.00 | zakończenie programu

Więcej informacji już wkrótce na:

www.cudawianki.eu oraz www.gdyniakulturalna.pl