L.U.C.

Już 17 marca 2010 torunianie będą mieli okazję zobaczyć i wysłuchać niezwykłego słuchowiska. W Sali Wielkiej Dworu Artusa na Staromiejskim Rynku odbędzie się koncert Łukasza L.U.C Rostkowskiego w projekcie „39/89 Zrozumieć Polskę”, za który otrzymał Paszport Polityki 2009.

Łukasz L.U.C Rostkowski udowadnia, że okrągła rocznica wybuchu II Wojny Światowej i zwycięstwa nad komunizmem może stanowić przedmiot nie tylko okolicznościowych przemówień, lecz także prawdziwych muzycznych poszukiwań. L.U.C. przedstawia w formie słuchowiska najnowszą historię Polski spiętą w klamry dwóch dat – rozpoczęcia II wojny światowej i upadku komunizmu. Projekt ten to nie okolicznościowa laurka, a nowoczesna lekcja historii dla wszystkich. To także świadectwo pamięci i wdzięczności dla własnego narodu za wywalczoną wolność. Krążek 39/ 89 Zrozumieć Polskę to pomost łączący pokolenia – z jednej strony wspomnienia, z drugiej odkrycie i poznanie nowej rzeczywistości.

Musimy pamiętać. Nie po to, by nienawidzić Rosjan czy Niemców, lecz by poprzez historię uczyć się lepiej decydować o przyszłości, a także by docenić ten piękny bajzel, w którym przyszło nam żyć. W czasach, kiedy największymi bohaterami stają się zidiociałe postaci z kreskówek i tandetne amerykańskie kino akcji, nasza fascynująca legenda 39/89 przestaje istnieć w świadomości młodych ludzi. Nadszedł czas, by z dumą pochwalić się tą historią w duchu atrakcyjnych możliwości XXI wieku.
/L.U.C./

L.U.C oddał w pełni głos postaciom z historii, rozpoczynając od słynnych słów Józefa Becka, przez Stefana Starzyńskiego, Władysława Gomułkę, aż po Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego czy Lecha Wałęsę. Muzyka (nieklasyfikowalne brzmienia nowego jazzu, muzyki kameralnej i filmowej) stanowi tu tło, buduje niezwykły klimat potęgujący przekaz głosów z przeszłości. Bezpośrednią łączność z teraźniejszością zapewnia im skratching w wykonaniu Dawida Szczęsnego.

L.U.C (Łukasz Rostkowski) ur. w 1981r. Producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, wokalista i reżyser wideoklipów. Swoją twórczość rozpoczął nagle w 2002r. bez jakiegokolwiek wykształcenia muzycznego. W roku 2003 założył alternatywny projekt KANAŁ AUDYTYWNY, który za nowatorską mieszankę gatunków nominowany został do wielu polskich nagród kulturalnych, m.in. głównej nagrody Polskiej Akademii Muzycznej – Fryderyka w 2005r. czy Ślizgerów, Brylantów Dolnośląskich.
Z wykształcenia magister prawa, porzucił aplikację adwokacką, by oddać się swojej największej pasji – muzyce, tekstom i filmowi. To także autor kilkunastu wideoklipów. Artysta w wyjątkowy sposób łączy muzykę z obrazem i słowem.

17 marca, Środa, 20:00
Miejsce: Dwór Artusa Sala Wielka.
Cena biletu w przedsprzedaży: 25.00 zł
Cena biletu w dniu koncertu: 30.00 zł