Jeff Mills

Już 9 kwietnia w ramach imprezy Futurista 001.2010 Poznań odwiedzi legendarny twórca muzyki elektronicznej – Jeff Mills – artysta uważany za prekursora i fundatora gatunku detroit techno i minimal techno.

Ten urodzony w Detroit student architektury jest częścią jednego bodaj najważniejszego Motown. Częścią tej samej historii na początku był Kevin Saunderson, Darrick May, Juan Atkins i Robert Hood.  Ale po kilku latach wspólnego grania Mills odłączył się i rozpoczął realizacje tylko własnych projektów, które pozwoliły mu ośiągnąć zupełnie nowy wymiar uczestnictwa w światowej muzyce i kulturze.

Chociaż  nigdy nie przestał produkować i wydawać minimalu, tych obesyjnie perkusyjnych i rytmicznych kompozycji dla dance flooru, główne jego wydawnictwa oraz część sesji na żywo koncenrowała sie na nowych kierunkach elektroniki wykorzystującej  bardziej złożone struktury rytmu, dochodzące w zasadzie aż do muzyki symfonicznej i space jazzu.

Zainteresowany kosmologią i futuryzmem wkrótce też Mills poświęcił się kompozycjom filmowym gdzie najbardziej znana i uznana została  na nowo nagrana ścieżka filmowa dla  legendarnego obrazu Fritza Lang’a „Metropolis”. Oprócz tego swoje muzyczne reinterpretacje Mills poświecił także obrazom Stanley’a Kubricka i postaci Bustera Keatona.

Podobny status uzyskał jego kolejny projekt realizowany z orkiestrą symfoniczną  z Montpellier /Francja/, gdzie interpretacji orkiestrowej podlegały  klasyczne elektroniczne kompozycje. Koncert ten odbył się na 20 lecie Humanity World Heritage Unesco.

Przygladając się nowym wydawnictwom Jeffa Mills ukazującym sie na przestrzeni ostatnich kilku lat zaobserwować można daleko idącą wielowątkowość. Elektroniczne symfonie, muzyka awangardowa i wreszcie stricte klubowe epizody. Wszystko to zgrabnie włączone w wydawnictwa multimedialne jak chociażby The Exhibitionist.

Wizyta Jeffa Millsa jak i cała jego trasa promująca nowy koncept album „Sleeper Wakes” / Axis Records/ odbywa się w ramach projektu zbudowanego wokół idei wielkiej zmiany, którą niosą ze sobą w kosmologii ułożone cyfry 01.01.10.

Impreza odbędzie się w klubie Eskulap.

bilety:
50/60 pln
przedsprzedaż internetowa: www.muzikanova.pl