Daniel Salontay i Szina Lo czyli Longital

Longital to  dwoje muzycznych podróżników: Shina (śpiew, gitara basowa) i Daniel Salontay (śpiew, gitara, smyczek) wspieranych przez elektronicznego towarzysza Xi Di Nim (laptop elektronika, rodzime głosy, loopy, sample). Koncert Longitala jest poetycką podróżą odbywaną na elektronicznych dźwiękach do nieznanych krain. A jeżeli kogoś dziwi brak wilonczeli w składzie, koniecznie musi zobaczyć, jak Daniel gra na swojej gitarze smyczkiem. Zespół zagra w Polsce cztery koncerty: w Warszawie, Poznaniu, Piotrkowie Trybunalskim i Krakowie.

Longital powstał w 2000 roku w Bratysławie. Atmosfera miasta leżącego na skrzyżowaniu kultur i wpływów odciska się na muzyce grupy – dźwiękach ponad gatunkami, przenikaniu się pieśni i eksperymentu, elektroniki i akustyki. Longital to stara nazwa skały Dlhé diely, na której znajduje się dom członków grupy. Zespół wydaje albumy pod własną sygnaturą Slnko records.

Longital spotkał się na scenie z Moloko, Ralph Myerz, Tujiko Noriko, Lali Puna, The Levellers, Tychonaut, Black, Claire Di Terzi, Medeski-Martin-Wood, Susanne & the Magic Orchestra. Otwierał koncerty Glena Hansarda I Swell season. Brał udział w części europejskiego tournee The Frames – w Czechach, Austrii i Włoszech.

Dyskografia zespołu (wcześniej płyty wydawane pod nazwą Dlhé diely):
September (2001)
Šinadisk (2001)
Tu (2002)
Šina In Virgo (2003)
Sveta diely (2004)

W październiku 2006 Longital wydał nowy album „Výprava/Voyage”. Zabiera Was ze sobą w podróż. Shina i Daniel nagrali płytę, która pobudza wyobraźnię, wywołuje obrazy i staje się wiernym i zaufanym przyjacielem – zabierze Was do pełnych uroku miejsc i nigdy Was nie okłamie.

Remix Longitala utworu „Everything is Under Control” brytyjskiego duetu Coldcut został uznany przez Matta Blacka z Ninja Tune, za jeden z 10 najlepszych remixów w konkursowym zestawieniu Ableton Live.

www.longital.com
www.myspace.com/longital
www.slnkorecords.sk

Koncerty w Polsce:

10 lutego – Warszawa, Plan B, godz. 20
11 lutego – Pozna, Meskal, godz. 20
12 lutego – Piotrków Trybunalski, Vojak Svejk, hodz. 20
13 lutego – Kraków, Lokator, godz. 20