Legendarny DJ Spooky zagra już we wtorek, 19 stycznia o godz. 19 w warszawskim klubie Powiększenie na Nowym Świecie 27. Przedstawi remix audiowizualny, przez niektórych nazywany multimedialnym performancem – „Rebirth of a Nation”.

Projekt oparty został o jeden z najpopularniejszych filmów kina niemego, „The Birth of a Nation” D.W. Griffitha z 1915 roku, do dziś budzącego kontrowersje ze względu na treść propagującą wyższość białej rasy oraz gloryfikującą działania Ku Klux Klan. W „Rebirth of a Nation” cyfrowo przetworzone sceny z filmu Griffitha przeplatają się z zapisem działań współczesnych artystów pochodzenia afrykańskiego – głównie muzyków i tancerzy. „Rebirth of a Nation” to współczesny komentarz do wciąż trwających nieporozumień i konfliktów na tle rasowym. Obrazowi towarzyszy muzyka w wykonaniu DJ Spooky’ego i Kronos Quartet.

DJ Spooky to eksperymentator, pionier muzyki ambient tworzący też dub, jazz, hip-hop, techno, laureat prestiżowych nagród artystycznych (np. Camera D’Or na festiwalu w Cannes czy Sundance Film Festival), autor projektów audiowizualnych stanowiących komentarz wybranych problemów współczesnego świata (np. dialog międzykulturowy, globalizacja, ocieplenie klimatu), postmodernistyczny poeta, autor tekstów drukowanych m.in. w „The Village Voice”, „The Source”, „Rap Pages”, „Paper Magazine”.

Jego twórczość dowodzi, że bycie DJ-em to prawdziwa sztuka, że za użyciem elektroniki, cyfrowych kodów i znaków kryje się spójna filozofia i konkretne przesłanie.