pustki9 grudnia w warszawskich Hybrydach wystąpi zespół Pustki, jeden z najpopularniejszych ostatnimi czasy zespołów alternatywnych. Podczas koncertu będą promować swój materiał z najnowszej płyty „Kalambury”, której premiera odbyła się 26 października br. Inspiracją dla powstania albumu były wiersze najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, m.in.: Słonimskiego, Leśmiana, Wyspiańskiego, Tuwima. Koncert rozpocznie się o godz. 19 (wejście od 18), a bilety kosztują 20 zł (w przedsprzedaży) i 25 zł (w dniu koncertu).

Mimo iż w nagrywając płytę wykorzystali utwory Broniewskiego czy Gajcego, to podkreślają, iż zdecydowanie nie chcą się łączyć z nurtem rocka historycznego. Świadomi dramatycznych, wojennych doświadczeń wielu Polaków, twierdzą, że zamiast ciągle je rozpamiętywać i rozliczać tragiczną przeszłość — powinniśmy myśleć o przyszłości.

Większość utworów na „Kalamburach” to premierowe kompozycje, a zamieszczenie kilku starszych kawałków w nowych wersjach pozwoliło „ocalić je od zapomnienia” i zebrać razem fajne piosenki, które porozrzucane były na niezależnych składankach i kompilacjach.

Na płycie znalazła się także jedna piosenka, do której tekst napisał Radek Łukaszewicz, lider i założyciel Pustek. Utwór zatytułowany „Nieodwaga” wyraża lęki współczesnego człowieka, żyjącego w okresie pokoju i względnego dobrobytu, gdzie nie musi bać się głodu i wojny, utraty wolności i niepodległości, jednocześnie żyjącego w czasach gdzie odwaga potaniała.

Zespół z  poezją związany był od samego początku – występując na imprezach poetyckich, ilustrując muzyką festiwale literackie, komponując dla teatru czy słuchowisk radiowych. Nagranie takiej płyty jak „Kalambury” było więc kwestią czasu. Przystępując do nagrywania mieli już w repertuarze trochę piosenek, w których grali muzykę do poezji, po za tym okazało się, że posiadali też wiele muzycznych pomysłów, które nigdy nie zamieniły się w piosenki jedynie dlatego, że brakowało do nich tekstu.

Utwór „Kalambury” do wiersza Władysława Broniewskiego, który dotąd istniał jako nagranie z próby nagrany został ponownie, ze zmienioną aranżacją. Basia jeszcze raz zaśpiewała „Jakżesz ja się uspokoję” do wiersza Stanisława Wyspiańskiego. Inne starsze kawałki zmiksowali na nowo, aby pokazywały stan zespołu Pustki w chwili obecnej i tworzyły spójny album. Okazało się, że nie brakuje im też świeżych pomysłów, dzięki czemu szybko powstały zupełnie nowe kompozycje. Utwory takie jak „Trawa” czy „Notes” to kawałki, które napisali jako ostatnie przed wejściem do studia.

„Kalambury” to specjalny prezent dla fanów, który podsumowuje w jakiś sposób dziesięcioletnią działalność a jednocześnie pokazuje najnowsze oblicze Pustek.

W skład Pustek wchodzą:

Radek Łukasiewicz – gitary, śpiew
Grzegorz Śluz – perkusja
Barbara Wrońska – śpiew, instr. klawiszowe
Szymon Tarkowski – bas