Anima Sound System – węgierski zespół, który nigdy nie bał się głośno mówić co myśli na temat współczesnego, okrutnego świata. Ich muzyka nie traktuje o problemach dorastających nastolatek czy o niekończących się imprezach. Węgrzy, jak to Węgrzy, mają bardzo konkretne, choć może trudne do zaakceptowania przesłanie. Zwracają uwagę na wojny, bezrobocie, narastające problemy społeczne. Głośno sprzeciwiają się homofobii, rasizmowi i nagannym warunkom życia, na które świat nierzadko jest skazany.

Anima+Sound+System+A17791171450251

Grupa po raz pierwszy zaistniała w roku 1993, kiedy to nagrali utwór – Anima001 – w ich rodzinnym mieście: Szombathely. Piosenka poprzedziła wydanie pełnego debiutanckiego albumu, jakim jest 001/1994, który ukazał się już w rok po singlu w węgierskim labelu Trottel Records. Muzycy od początku wyznaczyli sobie dokładną ścieżkę, jaką chcieli podążać – odważnie łączą oni bowiem folk węgierski z wpływami żydowskimi, reggae, muzyką cygańską i oczywiście elektroniką. Te wszystkie elementy zawiera drugi krążek ASS, wydany własnym sumptem w 1995 Shalom.

Rok 1996 obfituje w ważne dla Animy wydarzenia. Grupa koncertuje na trasie zorganizowanej przez największą węgierską niezależną stację radiową – Radio Tilos, występuje między innymi z Asian Dub Foundation (koncert został nagrany, a współpraca obu grup zaczęła się intensywnie rozwjać). Niemałym wyróżnieniem było dla nich także zaproszenie na wiedeńskie Soundsfair Festival jako jedyny zespół z Europy Wschodniej. W grudniu Anima Sound System postanawia podsumować swój roczny dorobek i nagrywa trzeci album – Hungarian Astronaut, łączy w sobie jungle, transylwańską taneczną muzykę folkową oraz elementy trip-hopu.

W lecie 1997 roku Home trafia na Future Sounds of Budapest (wydane nakładem Juice Records), czyli kompilację utworów rożnych artystów węgierskich. W rok później ukazuje się druga część tego wydawnictwa, gdzie znaleźć możemy 68 Animy, (w wersji oryginalnej oraz w remiksie T.B.), a także pierwsze oficjalne nagranie utworu Yonderboi’a (Pink Solidism). Wracając jednak do roku 1997 – ASS wydają wówczas kolejny własny krążek – Anima. Materiał albumu zespół promował na występach we Wiedniu i w Budapeszcie. Na kolejnym albumie – ’68 – znajdziemy utwór Ode To Anima zremixowany przez zespół De Phazz i Basseface. Zresztą Anima SS nie boi się trudnej sztuki remixowania (tak własnych kompozycji przez innych artystów, jak i odwrotnie), tak jak i nie ustawali w wydawaniu kolejnych krążków.

Rok 1999 przynosi album o intrygującym tytule Mariguana Cha-Cha-Cha, na którym pojawia się remix utworu Terry’ego Lee Brown’a Jr. (Haza), a w jesieni wydany zostaje soundtrack do filmu Kozel a Szerelemhez (Close to Love) a na nim – zremixowane przez Yonderboia Közel A Szerelemhez i przez Anorqanik – Breakpolice. W jesieni także grupa pojechała w tzw. „Mariguana Tour” – była to trasa koncertowa po krajach Europy wschodniej i środkowej. Rok ten był wyjątkowo gorący – na rynku pojawia się kolejne wydawnictwo. Tym razem zespół bezpośrednio odnosi się do węgierskiej kultury adaptując i aranżując własne narodowe pieśni. Interesujące są nie tylko odniesienia do folkloru transylwańskiego, ale przede wszystkim – udział w nagraniu Zoltana Kallos’a (zaraz po Bella Bartoku – największy i najważniejszy zbierasz pieśni węgierskich). Bujdosó zostało jednak okrzyknięte przez niektórych polityków „dyshonorem dla narodu” – widocznie tak daleko posunięta modernizacja tradycyjnego folkloru była zbyt drastycznym skokiem w przyszłość. Opinia osobistości ze świata polityki nie zraziła jednak węgierskiego zespołu. Niezrażeni połączyli znowu muzykę cygańską z narodowym folklorem i elektroniką i wydali kolejny album – Gypsy Sound Clash (2000).

W 2001 chłopcy z ASS – Gergely Nemeth i Zsolt Prieger – rozpoczęli nowy projekt, któremu nadali nazwę Dubcity Fanatikz. Obejmował on hip-hop-jazz sound, a dzieckiem projektu jest album Aerodynamics (remix tego materiału znalazł się rok później na albumie Anima Sound System – Enough/Eleg Volt!). Duet koncertował i nawiązał współpracę z Istvanem Grencso. Podobną współpracę nawiązali ze Strong Deformity, co przyniosło album Magic Syrup. Swoją przygodę z tzw. „Sweetbeat party” rozpoczęli w rodzinnym Szombathely tworząc remixy dla węgierskiego zespołu Kispal. W tym samym roku Anima otrzymali Złotą Żyrafę w kategorii jazz/muzyka świata, za co serdecznie podziękowali w języku romskim. Popularność i zainteresowanie wzrastało w miarę kolejnych koncertów – w roku 2001 Węgrzy pojawili się między innymi w Pradze i Paryżu.

Rok 2002 okazał się nieco spokojniejszy. Do programu zaprosiło ich WOMEX z Essen, co pozwoliło im uwierzyć w siebie na tyle, aby wreszcie udostępnić kilka swoich utworów popularnej stacji radiowej Pannon. Nie zaprzestali również kontaktów z Asian Dub Foundation – Enough/Eleg Volt! to efekt między innymi pracy właśnie z nimi. Kolejny rok, to rok intensywnych koncertów live: z JC 001 w Budapeszcie i na Cargo w Londynie, z Asian Dub Foundation w Barbican w Londynie, oraz – już bez dodatkowych gości – w Hiszpanii. Ciągłe wyjazdy nie przeszkodziły jednak w nagraniach – wydany zostaje Aquanistan. Nieustające koncertowanie zagnało Anima do Niemiec, Holandii, Barcelony i – po raz kolejny – Pragi. Tym razem na scenie pokazywali się Jeremym Thompsonem.

I w końcu nadchodzi rok 2005 – utwór More Fire poprzedza wydanie albumu We Strike! (styczeń 2006 pod CLS), gdzie wśród gości znaleźli się: Noam Chomsky, Heidi Levo, JC 001 oraz Jeremy Thompson. Świat folkowych piosenek oraz głosów z natury połączony z radykalnym zwerbalizowaniem rodem z Rage Against The Machine – to gwarancja imprezowej bomby. Hip-hop, polityka, Europa centralna i wschodnia… We Strike! Peace and Love (ASS).

Jadwiga Marchwica

Dyskografia:

Hungarian Astronaut (KO Records, 1996)
Anima (KO Records, 1997)
68 Remixes Part 1 – „Hungarian Dub & Bass” (12″) (UGAR Records, 1998)
Bujdosó (UGAR Records, 1999)
Közel A Szerelemhez (UGAR Records, 1999)
Mariguana Cha Cha Cha (Mole Listening Pearls, 1999, UGAR Records, 1999)
Shalom (Crossroads Records, KO Records, 1999)
Gipsy Sound Clash (Hungaroton, 2000)
Hungarian Astronaut (Tone Casualties, 2000)
Elég Volt (Hungaroton, 2002)
Aquanistan (EMI Music, 2003)
Revolution (Mole Listening Pearls, 2006)
We Strike! (Mole Listening Pearls, 2006; CLS Records 2006)

Warto odwiedzić:

Oficjalna strona zespołu
Myspace zespołu