rbma2009Red Bull Music Academy wybrała uczestników londyńskiej edycji. Jest wśród nich Polak, Filip Kaniecki, który jako jedyny reprezentant naszego kraju znalazł się w gronie 60 uczestników z całego świata. To już 11 edycja prestiżowej Akademii dla muzycznych talentów. Przez kilka miesięcy międzynarodowe jury stawiało czoła niełatwemu zadaniu: spośród ponad 2 tysięcy nadesłanych aplikacji wybierało grupę 60 osób, które pojadą kształcić się do Londynu.


Filip o swoim zgłoszeniu do Akademii mówi: „Zdecydowałem się na to przede wszystkim dlatego, iż Akademia to świetna okazja do poznania ludzi, z którymi być może zrodzi się jakaś kooperacja, przy okazji posłuchanie świeżego materiału z różnych miejsc świata. Liczę też na podszlifowanie umiejętności w dziedzinach, w których nie mam możliwości zdobycia wiedzy w Polsce. Nie znam jeszcze planu Akademii ale wiem, że żaden dzień nie będzie stracony”.

Red Bull Music Academy 2010, podobnie jak jej poprzednie edycje, odbędzie się w formie dwóch dwutygodniowych warsztatów. Sesje warsztatowe to nie tylko czas spędzony w studiach nagraniowych, to również – a może przede wszystkim – wykłady, podczas których uczestnicy znajdują odpowiedzi na nurtujące ich zagadnienia z dziedziny muzyki. Pełną listę wykładowców (około pięciuset artystów) można znaleźć na stronie Akademii pod adresem www.redbullmusicacademy.com.

Uczestnictwo w warsztatach Akademii to nie jedyna korzyść dla muzyków biorących udział  w projekcie.
W trakcie jej rozwoju powstało też internetowe radio – Red Bull Music Academy Radio – które daje unikalną możliwość zapoznania się z twórczością absolwentów Akademii. Na stronie www.redbullmusicacademyradio.com można posłuchać nagrań powstałych w ciągu 11 lat istnienia Akademii oraz materiałów z najlepszych live-actów, setów dj-skich, imprez klubowych i festiwali. Festiwale to dla międzynarodowej publiczności kolejna okazja do zapoznania się z artystami Akademii – działa ona na niezależnych scenach m.in. na Detroit Electronic Music Festival w USA, Melt! w Niemczech czy Sonar w Hiszpanii. W Polsce w 2009 roku miała swoją odsłonę podczas Audioriver w Płocku i Festiwalu Nowa Muzyka w Katowicach.

Po barwnych edycjach Red Bull Music Academy w Sao Paulo, Nowym Jorku, Melbourne czy Barcelonie, Londyn z jego różnorodnością kultur, języków i stylów muzycznych doskonale komponuje się z historią Akademii. Europejska stolica klubów, artystów, projektantów mody i dj’ów stanie się na 4 tygodnie domem dla grupy oryginalnych twórców, marzących o wymianie doświadczeń i muzycznych aspiracji.

O FILIPIE KANIECKIM – POLSKIM UCZESTNIKU RED BULL MUSIC ACADEMY 2010.

Filip Kaniecki urodził  się w 1983 roku w Zielonej Górze. Przygodę z muzyką zaczynał jako perkusista lokalnego zespołu rock’n’rollowego. Wkrótce zaczął eksperymentować z nagraniami z prób, czego finałem były narodziny solowego projektu Monosylabikk. Filip bazując na rytmie zaczął budować elektroniczne utwory, do tworzenia kompozycji wykorzystując wszystko co wpadło mu w ręce – od winyli, przez cd i kasety, do wszelkiego rodzajów nośników cyfrowych.  Spędzał godziny słuchając wszystkich gatunków muzycznych – od free jazz’u i hip hopu po death metal – kształtując swój muzyczny gust i szukając własnego stylu. Jego wczesne utwory oscylowały bliżej klasycznego hip hopu, z czasem ewoluując do formy bardziej eksperymentalnej. Przez cały czas był aktywny na lokalnej scenie muzycznej jako perkusista i dj. W 2007 roku zainteresowała się nim wytwórnia Kitty-Yo, która wydała jego pierwszy długogrający album „Rocks”. Do współpracy Filip zaprosił MC Coherent Motion oraz wokalistę Bee. Po wydaniu albumu zagrał kilka koncertów w kraju (supportował m.in. Max Tundra, Squarepusher) i za granicą. W 2008 roku jako jedyny Polak został zaproszony na 30 edycję festiwalu Trans Musicales De Renes.

Jako Monosylabikk zawsze stara się budować solidne struktury dźwięków z minimalistyczną  wrażliwością – nigdy nie trzyma się jednego gatunku, wciąż starając się dotrzeć w nowe rejony. Aktualnie pracuje nad nowymi utworami oraz dyplomem na wrocławskiej ASP. W tym roku dołączył do grupy Polaków, zaproszonych na międzynarodowe muzyczne warsztaty Red Bull Music Academy.

Próbki materiału Filipa można posłuchać na www.myspace.com/monosylabikk