The Cinematic Orchestra w Trójce

tcoKoncert The Cinematic Orchestra, inaugurujący 7. Festiwal Sacrum Profanum będzie transmitowany przez Program 3 Polskiego Radia – w niedzielę, 13 września, o godz. 20.05.

Tegoroczna edycja imprezy dedykowana jest najważniejszym twórcom i zjawiskom muzycznym Wielkiej Brytanii XX wieku. To największa w Polsce, ale też w Europie promocja angielskiego repertuaru współczesnego: koncerty dzieł tak uznanych kompozytorów, jak Julian Anderson, Jonathan Harvey, Peter Maxwell Davies, Oliver Knussen, Harrisona Birtwistle, George Benjamin, Brian Ferneyhough czy Mark Anthony Turnage. W Krakowie wykonają je czołowi interpretatorzy muzyki najnowszej: The Cinematic Orchestra, London Sinfo­nietta, Klangforum Wien, Ensemble Modern, Ensemble Intercontemporain i Asko|Schönberg. Festiwal ujmie w efektowną klamrę wielkie show geniusza efektów specjalnych, reżysera Chrisa Cunnighama, a zamkną dwa ekskluzywne koncerty legendarnego eksperymentatora syntetycznych brzmień Aphex Twina.

Festiwal Sacrum Profanum organizowany już po raz 7. przez Krakowskie Biuro Festiwalowe to międzynarodowy projekt, który w ciągu siedmiu lat zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Formuła Festiwalu oparta jest na prezentacji muzyki w odniesieniu do przecinających się w muzyce XX wieku motywów sacrum i profanum, a także do kryterium geograficznego. Wokół tych osi koncentrują się poszczególne edycje festiwalu poświęcone kolejno muzyce: Wiednia, Francji, Rosji, USA, Niemiec. Festiwal, rekomendowany m.in. przez prestiżowy magazyn muzyczny „Gramophone”, cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło blisko 20 tysięcy widzów, z czego ponad 10 tysięcy zgromadziły trzy wyjątkowe koncerty legendy muzyki elektronicznej – zespołu Krafwterk. Festiwalowe wydarzenia relacjonowało ponad 160 dziennikarzy z Polski i zagranicy, w tym przedstawicieli tak prestiżowych redakcji, jak m.in. BBC, The Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt czy telewizja Mezzo.

Więcej na www.sacrumprofanum.com

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.

Podobne

Komentarze: