ronisize31 października w Centrum Stocznia Gdańsk zagra Roni Size – legendarny producent drum’n’bassowy. Obok niego wystąpi Dread MC. Imprezę organizuje Illegalbreaks.

RONI SIZE urodził się w Bristolu w rodzinie imigrantów z Jamajki. i dorastał w podmiejskiej dzielnicy St. Andrews, podobnie jak rozpoczynający w tym samym czasie karierę Tricky, Massive Attack i Smith&Mighty.

Chodząc na undergroundowe imprezy organizowane przez liczne w okolicy sound-systemy, nasiąkał kulturą ragga i hip hop. Stąd też, po tym jak wyrzucono go ze szkoły zaczął uczestniczyć w projekcie przeprowadzanym w Sefton Park, w którym pozwalano młodocianym próbować swych sił w graniu z decków, miksowaniu z automatem perkusyjnym i samplerem. Tam poznał podstawy, a pokaźna kolekcja płyt ze Studio One jego brata była dla niego pierwszym materiałem, z którym pracował. Po założeniu domowego studia i kupnie samplera rozpoczął się nowy etap w jego życiu – producenta muzycznego.

Spotkanie z DJ Krustem we wczesnych latach 90-tych było zarazem spotkaniem się dwóch pokrewnych idei. Obaj stanęli w obliczu tego samego problemu – nikt nie chciał wydawać ich muzyki więc włożyli dużo energii w powstanie własnej wytwórni. Z pomocą Chrisa Lewisa Roni założył wytwórnię WTP jako część Circus Warp. Naturalną konsekwencją było założenie Full Cycle i Dope Dragon w 1993 roku. Bryan Gee był wczesnym fanem tej twórczości i miał wiele ich taśm podczas swej pracy w wywtórni RCA. Gdy w 1994r. założył V Recordings, Krust wydał w niej pierwszy singiel V001 „Deceivers EP”, a Roni i DJ Die mieli drugą pozycję w katalogu V002 „Agility”. V Recordings była siostrzaną wytwórnią Full Cycle. Roni Size i Full Cycle byli pierwszymi, którzy wnieśli elementy jazzujące do ciemnego the jungle wczesnych lat 90 tych. Odtąd zaczyna się trwający do dziś ciąg klubowych singli (z „Jazz Note”, „Timestretch” czy „It’s A Jazz Thing” na czele), wciąż wyznaczających standardy muzyki, która w pewnym momencie nazwana została drum’n’bass. Potem Roni Size nawiązał współpracę z Talkin’ Loud i w efekcie, w 1996r. ukazała się kompilacja Music Box (zrealizowana pół na pół z DJ Die). Ich wzajemne wpływy pomogły w stworzeniu unikalnego brzmienia wytwórni Full Cycle. W 1997 roku ekipa, teraz oficjalnie zwana „Reprazent”, wzięła szturmem publiczność swoim albumem New Forms. Postawieni naprzeciw Prodigy, Chemical Brothers i Spice Girls, zdobyli za tę płytę prestiżową nagrodę Mercury Music Prize i podnieśli swój międzynarodowy status, a świat obudził się przy brzmieniu Roni Size and Full Cycle. Single z albumu zawierały rozpoznawalny głos Onalee, którego zawołania w „Brown Paper Bag” są sygnałem, na który wciąż odzywają się fani. „Heroes” i „Watching Windows” to również klasyki gatunku. Album stał się platynowy a zaskoczeni Roni i jego ekipa wrócili do studia. „It’s Jazzy” wyszedł w V Recordings pod koniec tego samego roku. W 1999r. razem z Die, Roni wyprodukował album Breakbeat Era album, na którym zaśpiewali Lennie Laws, którego kompilacja Through The Eyes rok później zaprezentowała utwory wielu nowych twarzy jak Product i Surge. Pod koniec 2000 roku pojawił się drugi, długo oczekiwany projekt Reprazent. In the Mode który przyniósł rozmaite, zróżnicowane utwory, w których zaśpiewali m.in. Dynamite, Onalee, przy niektórych współpracowała legenda hip-hopu Method Man i Zac de la Rocha (Rage Against the Machine) oraz mistrz beat-box Rahzel.

W 2001r. z Nowej Zelandii przyleciała Tali i Roni zaczął produkować jej utwory. Przez kolejne miesiące pozostawał zresztą zajęty w studiu pracując na ponownymi wydaniami utworów i opracowując nowe wersje, a w 2003r. wyruszył w trasę. Live show przypominał o obecności Full Cycle i zawierał trochę nowych utworów z Return To V i remiksy starszych klasyków jak „Brown Paper Bag” i „Underneath the Moon”. Show pod nazwą „Roni Size & Tali 'in the mix’ Tour” z Bryanem Gee gościł także na trasie Dynamite MC i Sweet P. Całość wzbogacały wokale autorstwa Hollie Grant i Zaniah – nowej generacji Full Cycle. W międzyczasie artysta wyprodukował także pierwszy, prawdziwie solowy album Touching Down, który ukazał się w październiku 2002r. Zawierał on 16 nowych utworów zmiksowanych razem w godzinny set. Roni Size jest w branży od kilkunastu lat i właściwie traktowany jest jak weteran. Jego ostatnie dzieło Return to V pokazało, że jego umiejętności jako producenta wciąż trzymają poziom. Wciąż gra trasy oraz nagrywa nowy materiał dla swoich legendarnych, siostrzanych wytwórni Full Cycle i Dope Dragon.

Niebawem podamy szczegóły dotyczące pełnego lineup’u  imprezy.
Bilety dostępne są w sieci Ticketpro – internet, salony EMPiK, Media Markt, Saturn.. w całej Polsce.

Pierwsza pula w cenie 25zł.

31.10.2009
klub Centum Stocznia Gdanśk – GDAŃSK
wejście od 21:00