beakJak informowaliśmy jakiś czas temu, producent Portishead, multiinstrumentalista Geoff Barrow na początku tego roku założył nowy zespół – Beak>. Towarzyszą mu dwaj bristolscy muzycy – Billy Fuller i Matt Williams. Ich debiutancki krążek jest już gotowy.

Pojawi się 19 października nakładem wytwórni Invada, która należy do Barrowa. Oficyna Ipecac wyda płytę dzień później na terenie Stanów Zjednoczonych.

Wielu może zastanawiać się jak to możliwe, że Barrow – perfekcjonista, który kazał na nowy krążek Portishead czekać ponad dziesięć lat, stworzył debiut Beak> tak szybko? Magazyn internetowy Pitchfork wyjaśnia tę kwestię.

Grupa Beak> ma bardzo rygorystyczne zasady. Trio nagrywa całą swoją muzykę w jednym pokoju i nie używa overdubów (dogranie części wokalnej lub instrumentalnej do wcześniej już nagranego materiału). Zespół napisał cały swój album podczas 12-dniowej sesji. „To naprawdę dobre tworzyć muzykę na zupełnie innych warunkach, niż robiło się to do tej pory” – skomentował system nagrywania Barrow.