3989Jeszcze Polska nie zginęła

Echa wydarzeń zapoczątkowanych w 1939 roku dalej pobrzmiewają na arenie politycznej czy też w mediach. W końcu jak można o tym zapomnieć? A jednak w świadomości młodych ludzi pamięć o heroicznej walce z totalitaryzmem zaczyna ginąć. Na szczęście polscy artyści nie pozwalają zapomnieć o naszej legendzie. Wpierw Lao Che i ich “Powstanie Warszawskie” potem płyta “Gajcy”, a teraz…elektroniczna odpowiedź na powyższe dzieła.


W tym roku mija 70. rocznica wybuchu II wojny światowej i 20. rocznica odzysknia niepodległości przez Polskę. L.U.C, raper znany m.in. z Kanału Audytywnego, złożył hołd osobom walczącym w tamtych latach za naszą ojczyznę wydając album “39/89 Zrozumieć Polskę”. Płyta stanowi prolog do poprzedniego dokonania rapera (“Planet L.U.C”), które traktowało o powszechnym u nas “Soviet Mentalu”.

Z nowego krążka nie wyróżnię żadnego kawałka, gdyż cała płyta to w zasadzie jeden wielki utwór. Powinno się jej słuchać od początku do końca i w żaden inny sposób. Tylko wtedy ma to wszystko sens, gdyż jest to płyta konceptualna. Podróż po XX wiecznej Polsce zaczynamy od przemówienia Józefa Becka a kończymy na mowie Lecha Wałęsy w Kongresie USA. Po drodze usłyszymy też Jana Pawła II, Władysława Gomułkę, Tadeusza Mazowieckiego a nawet Wojciecha Jaruzelskiego. Jak to? Ktoś spyta. Otóż, Łukasz “L.U.C” Rostkowski spędziwszy wiele godzin w Archiwach Polskiego Radia wybrał kilka historycznych przemówień wyżej wymienionych osób i wplótł je w swoje kompozycje. Na tej płycie wrocławski wielbiciel neologizmów całkowicie oddał głos postaciom historycznym – a szkoda. Koncepcja artysty jest zrozumiała, ale myślę, że jego własny komentarz w postaci rapu doskonale wzbogaciłaby krążek.

Pod względem muzycznym usłyszymy tu mieszankę muzyki filmowej, klasyki, jazzu, trip-hopu i industrialu. Wszystko to okraszone skreczami Dawida Szczęsnego i przyprawione wokalizami Justyny Antoniak oraz brzmieniem skrzypiec, wiolonczeli, gitary i kontrabasu. Podkłady stworzone na tę płytę w połączeniu z archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia są wzniosłe, patetyczne. Przy niektórych kawałkach miałem ciarki. Pozwalały mi się poczuć jakbym uczestnił w historycznych zdarzeniach lat 1939-89. Płyta potrafi podziałać na wyobraźnię. To słuchowisko dla patrioty będzie wręcz duchowym przeżyciem. A co dopiero dla osoby, która uczestniczyła w wydarzeniach tamtych dni.

Projekt stanowi nowoczesną lekcję historii. W zamieszczonej do płyty wkładce artysta podreśla, że nie próbuje uczyć nienawiści do Niemców czy Rosjan a wręcz przeciwnie. Próbuje nauczyć lepszego decydowanai o przyszłości. “39/89 Zrozumieć Polskę” to ścieżka dźwiękowa do powstającego pełnometrażowego filmu muzycznego. Obraz ten będzie połączeniem kronik oraz archiwalnych materiałów dokumentalnych z efektami specjalnymi i animacją. Pomysł jest realizowany w studiu Platige Image.

Pisząc, że album jest po prostu piękny w żaden sposób nie przesadzę. Potrafi wywołać silne emocje. Przede wszystkim wzruszenie. Słuchając tej płyty człowiek czuje się dumny z tego, że jest Polakiem. Zapewne nie każdemu uda się jednak to piękno dostrzec, gdyż dzieło jest trudne w odbiorze. Monotonne przemowy w połączeniu z eksperymentalną muzyką nie każdemu mogą przypaść do gustu. Krążek jest przeznaczony dla bardziej wymagającego słuchacza z wyobraźnią. Jeśli ktoś spodziewa się hip-hopowych beatów wraz z słowotwórczymi rymowanymi tekstami, do których przyzwyczaił nas L.U.C, to się grubo zawiedzie. Jeżeli zaś ktoś jest gotów na zaangażowany, ambitny, nowatorski projekt niech wrzuca CD do odtwarzacza i zakłada słuchawki.

Robert Skowroński