reactableII Warszawskie Laboratoria Dźwiękowe to druga edycja festiwalu muzyki eksperymentalnej, czy eksperymentów muzycznych. Głównym celem Laboratoriów Dźwiękowych jest zapoznanie szerokiej publiczności z kreatywnymi technikami tworzenia muzyki alternatywnej. Ponieważ festiwal błyskawicznie się rozwija, jego druga edycja prezentuje bardziej rozbudowany program niż zeszłoroczne Laboratoria Dźwiękowe. Muzycy tworzący za pomocą rozmaitych technik wystąpią podczas dwóch koncertów: inauguracyjnego oraz finałowego, a przez trzy tygodnie prowadzone będą warsztaty innowacyjnych technik tworzenia muzyki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Podczas koncertu inauguracyjnego festiwalu wystąpią: Reactable (Hiszpania) oraz nowy projekt muzyczny Wojteka Mazolewskiego – Freeyo.
Gwiazdą koncertu inauguracyjnego będzie hiszpański projekt muzyczny Reactable. Jest to grupa naukowców – muzyków z Uniwersytetu w Barcelonie, która stworzyła niezwykle innowacyjny instrument bazujący na niestosowanej dotychczas technologii. Polega ona na wpływaniu na brzmienie generowanego cyfrowo dźwięku poprzez manipulację różnymi przedmiotami na powierzchni podświetlanego stołu dotykowego. Jest to bardzo efektowne zarówno wizualnie, jak i dźwiękowo. O atrakcyjności brzmienia świadczy chociażby fakt, że w swoich występach z Reactable korzysta znana z innowacyjnego podejścia do muzyki wokalistka Björk.

Podczas II Warszawskich Laboratoriów Dźwiękowych, hiszpańscy muzycy przeprowadzą warsztaty z obsługi Reactable, a następnie zagrają godzinny pokaz. Ponieważ uważamy, że siłą sztuki jest przełamywanie stereotypów i schematów, do współpracy z tym stricte elektronicznym projektem zaprosiliśmy zespół muzyki improwizowanej – Freeyo w składzie: Wojtek Mazolewski (lider i twórca Pink Freud), Irek Wojtczak (saksofonista Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) i Michał Gos (perkusista zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Miesa). Współpracowali z takimi artystami jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od mużyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu.

Po solowym występie, muzycy z Reactable zagrają wspólnie z Freeyo jam session prezentując publice jak wygląda współczesna muzyka eksperymentalna.

Koncert inauguracyjny, ze względu na swój silnie artystyczny charakter, odbędzie się w Kinie Luna. Dzięki wyborowi takiej przestrzeni publiczność będzie mogła usiąść w wygodnych fotelach i w komforcie skupić swoją uwagę na muzyce, oglądając jednocześnie na dużym ekranie kinowym obraz z kamer pokazujących muzyków i szczegóły techniki ich gry.

Koncert inauguracyjny II WLD
10 października 2009
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa
Warsztaty g.: 19:00
Koncert g.: 20.00
Wstęp wolny

Więcej informacji na:
laboratoriadzwiekowe.pl/

II Warszawskie Laboratoria Dźwiękowe to druga edycja festiwalu muzyki eksperymentalnej, czy eksperymentów muzycznych. Głównym celem Laboratoriów Dźwiękowych jest zapoznanie szerokiej publiczności z kreatywnymi technikami tworzenia muzyki alternatywnej.
Ponieważ festiwal błyskawicznie się rozwija, jego druga edycja prezentuje bardziej rozbudowany program niż zeszłoroczne Laboratoria Dźwiękowe. Muzycy tworzący za pomocą rozmaitych technik wystąpią podczas dwóch koncertów: inauguracyjnego oraz finałowego, a przez trzy tygodnie prowadzone będą warsztaty innowacyjnych technik tworzenia muzyki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.
Podczas koncertu inauguracyjnego festiwalu wystąpią: Reactable (Hiszpania) oraz nowy projekt muzyczny Wojteka Mazolewskiego - Freeyo.