3989Wrocławski artysta Łukasz L.U.C Rostkowski udowadnia, że okrągła rocznica wybuchu II Wojny Światowej i zwycięstwa nad komunizmem może stanowić przedmiot nie tylko okolicznościowych przemówień, lecz także prawdziwych muzycznych poszukiwań.


– Musimy pamiętać. Nie po to, by nienawidzić Rosjan czy Niemców, lecz by poprzez historię uczyć się lepiej decydować o przyszłości. – mówi autor, specjalista od koncept albumów o swoim najnowszym projekcie muzyczno-filmowym, zatytułowanym „39/89 Zrozumieć Polskę”.
Jeden z najbardziej twórczych i uznanych artystów młodego pokolenia postanowił przybliżyć w formie słuchowiska najnowszą historię Polski spiętą w klamry dwóch dat – rozpoczęcia II wojny światowej i upadku komunizmu. Co ciekawe najnowszy projekt jest swoistym prologiem do jego ostatniej płyty Planet LUC rozwodzącej się na temat powszechnego u nas „SOVIET MENTALU”.

Na płycie, która w sklepach ukaże się 17 września, w 70. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, znajdzie się muzyka ilustrująca piekielne półwiecze 1939-89. Charakterystyczne dla autora, nietypowe brzmienia łączące nowy jazz, elektronikę, muzykę kameralną i filmową będą tłem dla autentycznych głosów najważniejszych postaci tego okresu- od Stefana Starzyńskiego poprzez czołowych partyjnych dygnitarzy, po Jana Pawła II i Lecha Wałęsę. Wszystko to zaserwowane w nowoczesnej estetyce okraszonej skreczami Dawida Szczęsnego. L.U.C odstawił mikrofon i skupił się na głosach historii. Poświęcił wiele godzin w archiwach Polskiego Radia na kompletowaniu wypowiedzi i ich studyjnej obróbce. – Nadszedł czas, by pochwalić się naszą historią w duchu możliwości XXI wieku. Przełomowe dla Europy, pokojowe zwycięstwo 89 r. powinno być obok wódki i oscypka naszą dumą narodową i towarem eksportowym na świat- mówi autor, który również na płycie patetyczne i ważne chwile kontrastuje z humorystycznymi akcentami PRL-owskiej rzeczywistości.

Projekt ten to nie okolicznościowa laurka, a nowoczesna lekcja historii dla wszystkich. To także świadectwo pamięci i wdzięczności dla własnego narodu za wywalczoną wolność. Pierwsze dwa single ujawnione zostaną przez Pomaton EMI już 1 września. Premierowy odsłuch albumu odbędzie się zaś 17 września na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ album ten to początek przygody kompozytora z muzyką filmową. 39/89 Zrozumieć Polskę to ścieżka dźwiękowa do pełnometrażowego filmu, jaki ma powstać w światowej sławy studiu Platige Image. Obraz poprzez połączenie archiwalnych zdjęć dokumentalnych z nowoczesną animacją i efektami specjalnymi ma pomóc światu zrozumieć dzisiejszą Polskę.

Partnerem strategicznym projektu jest Europejskie Centrum Solidarności. Patronem honorowym zaś Instytut Pamięci Narodowej i POLSKIE RADIO.