dalekZnany jest już zespół, który wystąpi w roli supportu przed warszawskim koncertem Isis 10 listopada w Proximie! Na trasie koncertowej formacji Isis towarzyszy  projekt Dälek, jeden z najważniejszych zespołów sceny avant hip-hop.  Duet MC Dälek (wokale) oraz Oktopus (produkcja) w Warszawie będzie promował swój najnowszy, świetny krążek „Gutter Tactics” (2009).


Dälek to dwuosobowy zespół z NEW JERSEY, o którym odważnie można powiedzieć – jeden z najlepszych zespołów alternatywnego, hip-hopowego grania. Ich muzyka jest mroczna i intensywna, jej podstawą są mocne beaty, noise i rap. Uciekają od mainstreamu mieszając hipnotyczne rymy z połamaną elektroniką i hard-core’ową wrażliwością. Znajdziemy tu wszystko od hip-hopu po jazz, od metalu po punk i noisecore. Sami o sobie mówią, że stanowią część wspólną dla takich zespołów jak My Bloody Valentine, Tool, wczesny Wu Tang, Massive Attack czy Aphex Twin. Wszystko to łączą z liryczną inteligencją, tekstami dalekimi od słodkiej iluzji. W styczniu wydali nowy album „Gutter Tactics”. W kawałkach Däleka często jest wyrażana rozpacz i bezsilność człowieka wobec sił go przerastających – polityki, ekonomii, mediów. Krytykowany jest również stan w którym się znajduje muzyka popularna, w szczególności jałowość współczesnego komercyjnego hip-hopu. Dälek nawiązał współpracę z muzykami działającymi w różnych nurtach muzycznych. Grupa odbyła tournee z zespołami takimi jak Melvins czy Godflesh, ale grała koncerty również z legendami hip-hopu Prince’em Paulem i De La Soul. Grali też z DJ Spooky, The Rye Coalition czy zespołem The Dillinger Escape Plan. Nagrali płytę z grupą krautrockową Faust i singel z piosenkarką country Laurą Minor. Współpracowali z przedstawicielami muzyki elektronicznej: z Kid606 oraz z Techno Animal. Na swoim koncie mają pięć albumów. Już pierwszy z nich – „NEGRO NECRO NEKROS” (Gern Blandsten 1998) – wzbudził uznanie wśród krytyków. Kolejny album – „FROM FILTHY TONGUE OF GODS AND GRIOTS” (Ipecac Recordings 2002), pewnie uplasował zespół w gronie innowatorów alternatywnych, hip-hopowych brzmień takich jak Antipop Consortium czy cLOUDDEAD. W 2004 roku wydali trzeci album „ABSENCE”, który potwierdził fenomen grupy. Trzy lat później, światło ujrzał ich czwarty album – „ABANDONED LANGUAGE” (Ipecac Recordings 2007), o którym pisano: “…najbardziej innowacyjny, hip-hopowy skład na Świecie” – XLR8R. “Rzadko się zdarza by ambientowy noise przywołujący na myśl dokonania Mogwai był zhip-hopowany na wzór Public Enemy.” – Spin.com

Przypomnijmy, że bilety na koncert Isis kosztują 75 (85) zł. Można je nabywać na ticketpro.pl, ticketonline.pl oraz eventim.pl.