sacrum_profanumGeniusz efektów specjalnych, kultowa postać świata filmu, teledysków i reklamy, oryginalny, a zarazem wyjątkowo kontrowersyjny Chris Cunnigham już 13 września zaprezentuje w Krakowie swoje audiowizualne show. Tworzony na żywo projekt reżysera przełomowych wideoklipów Madonny, Björk, Portishead i Aphex Twina to miks niepublikowanych dotąd prac wideo wyświetlanych na trzech ekranach z autorskimi ścieżkami dźwiękowymi i remixami muzycznymi.

Niespełna 39-letni Brytyjczyk uważany jest za jednego z najbardziej kreatywnych twórców XXI wieku. Bez jego niekonwencjonalnego, często wręcz szokującego stylu oscylującego na pograniczu horroru, science-fiction, medycznego thrillera, groteskowej komedii i mocnej erotyki, trudno wyobrazić sobie świat współczesnej sztuki. Swoją twórczością poraża, bulwersuje, a jednocześnie zachwyca. Jest bowiem jednym z tych nielicznych twórców, którzy swoją sztukę potrafią doprowadzić do niebezpiecznego ekstremum. Świat z filmów Cunninghama jest jak „Matrix” odarty z wirtualnej rzeczywistości. Ten sam technologiczny chłód, ta sama kolorystyka operująca czernią, szarościami i różnymi odcieniami błękitu, a także równie częsta jak u braci Wachowskich ekwilibrystyka symbolami popkultury.

Cunningham już jako 16-latek projektował postaci przerażających bohaterów horroru „Nightbreed” Clive’a Barkera, za co zdobył uznanie brytyjskiej sceny komiksowej. Pod pseudonimem Chris Halls pracował przy tworzeniu komiksu „Sędzia Dredd”, by po kilku latach stworzyć kostium Sylwestra Stallone’a w kinowej wersji tej historii. Niedługo później, doceniony jako twórca oryginalny i niepokorny, znalazł się w ekipie pracującej przy trzeciej części „Obcego” Davida Finchera, najsłynniejszego chyba autora wideoklipów przechwyconego przez Hollywood. Stąd trafił do zespołu pracującego przy realizacji filmu „A.I. Sztuczna inteligencja”.

W latach 90-tych Cunnigham zasłynął ze współpracy z tak głośnymi artystami, jak – Madonna, Björk, Jean-Pierre Jeunet, Placebo, Portishead czy Aphex Twin. Słynny klip „Come To Daddy” do muzyki Aphex Twina (1997) – siedmiominutowy obraz blokowiska, w którego scenerii starsza pani zostaje zaatakowana przez bandę dzieci o twarzach Richarda D. Jamesa (Aphex Twin) – przeszedł do historii jako jedno z najciekawszych osiągnięć w dziedzinie sztuk audiowizualnych. Modyfikowanie twarzy filmowych bohaterów stało się zresztą znakiem rozpoznawczym Cunninghama, który ten zabieg stosował później wielokrotnie, m.in. w klipie Aphexa „Windowlicker” (tym razem nałożył zniekształcone maski na twarze kobiece). Obraz ten, będący parodią stereotypowych teledysków R’n’B, rozpętał skandal, a autora oskarżono o rasizm i seksizm. Publiczność doceniła jednak oryginalny styl Cunninghama. W 1998 roku świat ujrzał przełomowy klip Madonny „Frozen”, z fantastyczną sceną przeistaczającej się w stado kruków wokalistki, którym autor kompletnie zmienił wizerunek królowej popu i pomógł jej na nowo zaistnieć na muzycznym rynku. Jednak prawdziwym przełomem w odbiorze sztuki Brytyjczyka okazał się klip „All Is Full Of Love” stworzony w 1999 roku dla islandzkiej piosenkarki Björk. Dwa śpiewające androidy, którym wokalistka użyczyła twarzy, oglądane w miłosnym uścisku, zrobiły ogromne wrażenie na fanach, a na Cunninghama spadł deszcz nagród i nominacji, by wymienić tylko: MTV Video Music Awards i Grammy. Dziś jego prace wideo prezentują na całym świecie prestiżowe galerie i wystawcy, m.in. Royal Academy of Arts w Londynie i Biennale di Venezia, a teledysk dla Björk, uznany za arcydzieło gatunku, znajduje się w stałej ekspozycji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Cunningham kręci reklamy dla wielkich domów mody (Gucci) i globalnych korporacji (Sony PlayStation, Nissan, Levis), a rok temu fragment jego futurystycznego wideo „Flex”  pokazano na jednej ekspozycji z dziełami Picassa, Klimta, Rembrandta, Rodina i Bacona.

Kilka lat temu na Electraglide – największym w Japonii festiwalu muzyki elektronicznej w Osace – zaprezentowano 55-minutowe audiowizualne show „Chris Cunningham Live”. Na trzech ekranach jednocześnie wyświetlono muzyczno-obrazowy miks, złożony z niepublikowanych materiałów wideo artysty. Okrzyknięty wydarzeniem występ powtórzono w tym roku w maju na paryskim koncercie z okazji 20-lecia wytwórni Warp.

Już 13 września o godz. 23.00, w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie – intrygujące, zaskakujące, kontrowersyjne show Chrisa Cunninghama po raz pierwszy zostanie zaprezentowane w Polsce, w dniu inauguracji 7. Festiwalu Sacrum Profanum.

Festiwal Sacrum Profanum organizowany już po raz 7. przez Krakowskie Biuro Festiwalowe to międzynarodowy projekt, który w ciągu siedmiu lat zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Formuła Festiwalu oparta jest na prezentacji muzyki w odniesieniu do przecinających się w muzyce XX wieku motywów sacrum i profanum, a także do kryterium geograficznego. Wokół tych osi koncentrują się poszczególne edycje festiwalu poświęcone kolejno muzyce: Wiednia, Francji, Rosji, USA, Niemiec. Festiwal, rekomendowany m.in. przez prestiżowy magazyn muzyczny „Gramophone”, cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło blisko 20 tysięcy widzów, z czego ponad 10 tysięcy zgromadziły trzy wyjątkowe koncerty legendy muzyki elektronicznej – zespołu Krafwterk. Festiwalowe wydarzenia relacjonowało ponad 160 dziennikarzy z Polski i zagranicy, w tym przedstawicieli tak prestiżowych redakcji, jak m.in. BBC, The Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt czy telewizja Mezzo. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Filip Berkowicz