sunnŚwiatowy lider doom metalu, zespół Sunn O))) zagra na krakowskim festiwalu Unsound w niedzielę, 25 października 2009 roku. Będzie to pierwszy występ grupy w Polsce, jako część europejskiego tournée „Monoliths & Dimensions”, promującego ostatni i jednocześnie siódmy w karierze zespołu album dla Southern Lord Records. Będzie to też ich jedyny koncert w Polsce.

Powstały w Seattle i nazwany na cześć marki używanych przez grupę wzmacniaczy Sunn, zespół Sunn O))) tworzy dwóch głównych członków – Stephen O’Malley i Greg Anderson. Ich muzyka łączy elementy noise’u, dark ambienu i black metalu w jedno. Wydany w 2009 roku siódmy album grupy, „Monoliths and Dimensions”, zdobył dla zespołu szerszą publikę, adoptując elementy muzyki współczesnej i jazzu. Na albumie można usłyszeć gitarzystę Orena Ambarchi, wokalistę Attilę Csihara (Mayhem), Dylana Carlsona z Earth, instrumenty dęte oraz smyczkowe, również chórki męskie i kobiece. Album zdołał zdobyć już uznanie krytyków, od The New York Times’a, przez Pitchfork do Wire, który napisał o nim „prawie perfekcyjny album… genialna sztuka nie zna granic”.

Koncertom Sunn O))) przyświeca motto: „maksimum dźwięku skutkuje maksymalnymi efektami”. To przeżycie obfitujące we wrażenia muzyczne, ale też wybitnie zmysłowe i emocjonalne. Skład Sunn O))) na koncert w ramach Unsound zostanie wkrótce ogłoszony.

Wieczór otworzy duet z Salt Lake City – Eagle Twin. Ich debiutancki album zawierający, jak sami mówią, “doom blues roots rock”, ukaże się w tym roku nakładem Southern Lord Records.