Adrian Thaws znany wszystkim doskonale jako Tricky to jeden z ambasadorów Bristolu w świecie muzyki. To on, wraz z Massive Attack i Portishead uznawany jest za pioniera trip-hopu i osobę odpowiedzialną za zalanie Europy, a także Stanów Zjednoczonych mrocznymi elektroniczno-dubowymi kompozycjami.

tricky

Na przełomie lat 80-ych i 90-ych młody Adrian dołączył do jednego z wielu sound – systemów o nazwie Wild Bunch, gdzie udzielał się jako Tricky Kid. Kolektyw zaczął działać na tyle prężnie, by mógł się przekształcić w regularny zespół – Massive Attack. I tak w niedługim czasie Robert del Naja, Grant Marshall oraz Andrew Vowles właśnie we współpracy z Thawsem nagrali jeden z najważniejszych albumów w historii brytyjskiej muzyki, „Blue Lines” (1991). W tym samym roku, zachęcony sukcesem prezentowanych na „Blue Lines” brzmień, Tricky wyjeżdza do Londynu, by tam nagrać swój pierwszy singiel, „Aftermath”. Zwrócił on uwagę producentów z Island Records, dzięki czemu Tricky związał się kontraktem z prężnie działajacą wytwórnią. Zanim jednak szersze grono słuchaczy miało się dowiedzieć o solowych poczynaniach muzyka, Tricky powtórnie z Massive Attack udaje się do studia. I tak, w roku 1994, ukazuje się „Protection” (Tricky udziela się m.in. w słynnym singlu „Karmacoma”), która odnosi sukces porównywalny do debiutanckiego krążka Massive Attack. Wraz z ukazaniem się „Protection” nastąpił kres współpracy z Tricky’ego z Massive Attack tłumaczony konfliktem na tle muzyki granej przez zespół i jego wizerunku.

W `95 roku ukazuje się pierwszy solowy krążek Thawsa, dedykowany zmarłej matce „Maxinquaye”. Jest to kwintesencja nie tylko bristol sound, ale i tego, co najlepsze w jego muzyce, tego, co Tricky miał słuchaczom do przekazania, dbając zarówno o stronę muzyczną jak i wokalną (z astmy towarzyszącej mu od dzieciństwa potrafił uczynić atut bardzo charakterystycznej barwy głosu). Do sukcesu płyty przyczynił się szereg zaproszonych gości, przede wszystkim Martina Topley-Bird, nastoletnia wokalistka, którą Tricky poznał nieco wcześniej. Stała się ona nie tylko stale zapraszanym gościem przy okazji kolejnych produkcji Adriana, ale także na pewien czas jego partnerką. Okres po wydaniu „Maxinquaye” Tricky spędza bardzo aktywnie: zakłada własną wytwórnię Durban Poison i współpracuje z wieloma artystami, m.in. odpowiada za część materiału na „Post” samej Björk, z którą również łączyły go bliskie zażyłości. Na swój powrót Thaws kazał czekać zaledwie rok, wtedy bowiem ukazuje się jego najbardziej wymagający album „Nearly God”, pełny kolaboracji z: Björk, Neneh Cherry czy Terry’m Hallem. W tym samym roku wydana zostaje kolejna płyta Tricky’ego, „Pre-Millennium Tension”. Materiał nań zawarty sprawił, że Tricky zamienił uznanie krytyki na komercyjny sukces i sporą popularność. Zniechęcony bardzo nieprzychylnymi recenzjami postanowił opuścić Londyn i udać się na podbój Nowego Jorku. Początek okresu nowojorskiego to wydanie 2 płyt: „Angels With Dirty Faces” (1998, z singlem „Broken Homes, na którym słyszymy PJ Harvey) oraz „Juxtapose” (nieudany zwrot w stronę hip-hopu). Utrata kolejnego kontraktu, niezadowolenie dziennikarzy, bardzo silne uzależnienia i wewnętrzne zagubienie sprawiły, że Tricky postanowił wziąć 2-letni oddech. Jego powrót nastąpił wraz z inauguracją współpracy z Hollywood Records i wydaniem płyty „Blowback”, bardzo różnorodnej zarówno jeśli chodzi o brzmienia (o wiele lżejsze) jak i zaproszonych gości: Red Hot Chili Pepers, Alanis Morissette, Ed Kowalczyk (singiel „Evolution Revolution Love”) to tylko niektórzy z zaproszonych artystów. Warto wspomnieć, że przy okazji trasy koncertowej z 2001r.Tricky zagrał na razie jedyny koncert w Polsce (Stodoła, Warszawa). Krążek pomógł w podreperowaniu wizerunku Thawsa , ale o powrocie do dawnej formy nie było mowy. Podobnie prezentuje się kolejny, przebojowy, choć dosyć wtórny „Vulnerable”, na którym słyszymy następczynię Martiny (ostatni raz pojawia się na „Angels With Dirty Faces”), włoską piosenkarkę Constanzę Francavilla.

dyskografia:
Maxinquaye (1995)
Nearly God (1996)
Pre-Millennium Tension (1996)
Angels With Dirty Faces (1998)
Juxtapose (1999)
BlowBack (2001)
A Ruff Guide (2002)
Vulnerable (2003)
Back to Mine (2003)
Knowle West Boy (2008)

oficjalna strona zespołu: www.trickyonline.com