Rob Garza i Eric Hilton o rozpoczęciu wspólnej pracy nad muzyką zadecydowali latem 1995 roku, w Waszyngtonie. Powstało Thievery Corporation. Hilton od 11 roku życia grał w rockowym zespole, o tej grupie mówi „Myślę, że brzmieliśmy trochę jak Ramones i Deep Purple, byliśmy bardzo kiepscy, ale dzieciaki z otoczenia zawsze pytały nas, czy mogą grać”. Później Hilton zafascynowany był punk-rockiem, aż do momentu zapoznania z muzyką takich grup jak The Teen Idles, SOA czy Minor Threat.

thievery

Następnymi jego fascynacjami muzycznymi były m.in. zespoły Secret Affair czy Madness. W późnych latach osiemdziesiątych zajął się pracą Dj-a. Rob Garza, pochodzący z przedmieści Chicago, zasłuchiwał się w kolekcjach płyt jego rodziców – Henry Mancini, Sam Cooke, Johnny Cash, The Drifters, czy the Beatles. Jak twierdzi, to go inspirowało. Później fascynował się muzyką Pixies, Renegade Soundwave, Hugo Largo i Meat Beat Manifesto.

Obaj panowie szczególną sypmatią obdarzyli muzykę brazylijską połączoną z brzmieniami nowoczesnej elektroniki dzięki czemu otrzymujemy na ich krążkach swoisty aliaż gatunków i styli – od jazzu przez bosanowę, dub, aż po trip-hop. Eric twierdzi, że właśnie poprzez nieskrępowanie w czerpaniu z najróżniejszych form muzycznych czyni to, co tworzą oryginalnym, ciekawym i chociaż okraszone jest mocno elektroniką, to jednak nie brzmi tak bardzo technicznie. Pierwszym albumem duetu był „Sounds from the Thievery Hi-Fi”, a utworkiem „Shaolin Satelite” promującym go, otworzyli sobie drzwi do wszelakich klubów muzycznych. Kolejny album „Abductions and reconstructions” zawierał remixy takich trip-hopowych sław jak Hooverphonic, Gus Gus, Rockers Hi Fi czy Stereolab. Następnym sporym krokiem do przodu okazał się krążek „The Mirror Conspiracy”, na którym panowie z Thievery Corporation położyli bardzo duży nacisk na słowa i partie wokalne.

„Muzyka elektroniczna jest często chłodna, mechaniczna i w takiej formie nie jest dla nas atrakcyjna. Dlatego wplatamy w nią coś bardziej organicznego” tak o swojej muzyce mówi Rob Garza „pewnie dlatego naszą twórczość ciężko sklasyfikować”. Na tej drodze pozostali także przy ostatnim albumie „The Richest Man in Babylon”. Na ich krążkach udzielają się także znakomitości muzycznego świata jak np. Emliana Torrini.

dyskografia:
Sounds From the Thievery Hi-Fi (1998)
Abductions and Reconstructions (1999)
The Mirror Conspiracy (2000)
The Richest Man in Babylon (2003)
The Outernational Sound (2004)
The Cosmic Game (2005)
Radio Retaliation (2008)

oficjalna strona zespołu: www.thieverycorporation.com