thievery-corporation2Cały czas czekamy na jakiś nowy, absolutnie nowy krążek od panów z Thievery Corporation – a oczekiwanie to umilają nam co i rusz, wydawanymi przez siebie miksami dj-skimi. Do takich zalicza się też „The Outernational Sound”, który został wydany dosłownie przed chwilą.

Po zaznajomieniu się z najnowszą propozycją Złodziejskiej Korporacji doszłam do całkiem przyjemnego wniosku, iż mam ostatnimi czasy szczęście do wysłuchiwania znakomitych składanek – choć samo słowo „składanka” kojarzy mi się raczej pejoratywnie, z nieszczęsnymi płytami wydawanymi przez komercyjne radia tudzież dołączanymi do gazet. To było w ramach dygresji, a teraz przechodzę do sedna sprawy. Wiadomo nie od dziś, iż niejeden twórca muzyki chciałby zostać zauważony przez duet z Waszyngtonu – czego efektem mogłoby być miejsce na trackliście ich setu. Nie jest to jednak łatwe – Rob Garza i Eric Hilton bowiem, są niezwykle wybredni pod tym względem. Ponieważ mają w czym, przebierają intensywnie i przepuszczają przez ciasne sito oraz filtry własnego gustu muzycznego utwory, które warte byłyby zawarcia w miksie. Dzięki takiej selekcji mamy pewność, że to, co składać będzie się na kompilację przez nich tworzoną, jest muzyką naprawdę wyjątkową. Zresztą, na okładce widzimy starych, dobrych znajomych – Troublemakers, Thunderball, Breakestra – to nie mogło się nie udać.

„The Outernational Sound” jest – wbrew oczekiwaniom niektórych – bardzo żywym i dynamicznym krążkiem. Trip-hopu praktycznie tu nie zaznasz, jest za to konkretna dawka muzyki funkowej i breakbeatowej (ocierającej się o subtelny drum’n’bass). Gorące rytmy, ciepłe wokale, to mocne strony całej kompilacji. Nie jest może aż tak tanecznie, żeby skakać do tego szaleńczo na parkiecie, jednak miłośnicy Davida Holmesa będą wniebowzięci. Nie wiem, czy ten krążek podzieli sukces „Dj Kicks”, ale moim zdaniem spełnia do tego wszelkie warunki.

A teraz… idzie jesień, przyda się coś pozytywnego. Sugeruję Thievery Corporation.

Kaśka Paluch