Röyksopp to norweski duet, który powstał w roku 1998. Tworzy go dwójka kolegów ze szkolnej ławki: Torbjorn Brundtland i Svein Berge pochodzący z Tromso. Nazwa zespołu oznacza tyle co 'purchawkowce’ – grzyby, które wypuszczają pył, gdy dotknie się ich ściany. Jakieś analogie z twórczością Norwegów? Tak jak w przypadku wyżej wspomnianych grzybów, tak w przypadku zetknięcia się z muzyką Röyksopp uderza w nas chmura lounge’owego, elektronicznego dymu.

royksopp

Panowie Brundtland i Berge swoją przygodę z muzyką rozpoczęli właśnie w rodzinnym Tromso. Większa część lat 90-ych upłynęła im pod znakiem pierwszych eksperymentów z elektroniką. Przyniosła także (to już w miejscowości Bergen, gdzie narodził się pomysł stworzenia duetu) współpracę z takimi muzykami jak Frost czy Erlend Oye. Wkrótce Norwegowie zaczęli nagrywać dla lokalnego niezależnego labelu Tellé. Ich pierwsze poczynania w świecie chilloutowych rytmów zwróciły uwagę poważnej brytyjskiej wytwórni Wall of Sound, dla której nagrali swój debiutancki album „Melody A.M.” (2001). Krążek, którego formuła (połączenie leniwych i ciepłych brzmień elektronicznych z momentami tanecznymi dźwiękami) okazała się z jednej strony czymś bardzo świeżym z drugiej czymś bardzo naturalnym, odniósł niebywały sukces. Promowały go 4 single: „Remind Me”, „Poor Leno”, „Eple” oraz „Sparks”. To właśnie one (a także teledyski, które stworzono dla Röyksopp) uczyniły z duetu bardzą modną i chętnie nagradzaną formację. Warto wspomnieć chociażby o MTV Europe Music Award dla najlepszego teledysku do „Remind Me” (singiel wyróżnił także magazyn Rolling Stone). Sukces „Melody A.M.” zachęcił Norwegów do intensywnego koncertowania (wspólna trasa z Basement Jaxx i Moby’m) i jak najszybszego powrotu do studia.

Rok 2005 przyniósł drugą płytę duetu – „The Understanding”. Jak uprzedzali sami muzycy, krążek miał być odejściem w stronę bardziej piosenkowych kompozycji utrzymanych wciąż w elektronicznej stylistyce. Takie poczynania Brundtland i Berge tłumaczyli chęcią zmian i ucieczki od grania tylko i wyłącznie brzmień bardziej lounge’owych. Taki zwrot okazał się radykalny dla wielu fanów i krytyków (którymi Norwegowie, jak sami przyznają, zbytnio się nie przejmują). Zaważyło to z pewnością o mniejszym (w porównaniu z debiutem) powodzeniu płyty. Mimo to single „Only His Moment” (wokal: Kate Havnevik), „49 Percent” (wokal: Chelonis R Jones), „What Else Is There” (wokal: Karin Dreijer Andersson) i „Beautiful Day Without You” należały do utworów chętnie emitowanych czy odtwarzanych w trakcie wielu klubowych imprez. Z kolei jeden z utworów, „Follow My Ruin”, znalazł się na soundtracku do gry FIFA 06.

Nie minął rok, gdy T. Brundtland i S. Berge postanowili o sobie przypomnieć, tym razem albumem koncertowym. „Röyksopp’s Night Out” to zapis występu w Oslo w 2005r. w trakcie trasy promującej „The Understanding”. Oprócz koncertowych, niejednokrotnie odmienionych, kompozycji Röyksopp na epce znajdziemy cover „Go with the Flow” grupy Queens of the Stone Age. Z kolei w 2007r. duet dołączył do grona takich artystów jak Lamb, Faithless czy Groove Armada przedstawiających swoje muzyczne inspiracje w ramach serii „Back To Mine”. Norweska odsłona kompilacji zawiera utwory chociażby: Mike’a Oldfielda, Funkadelic i Supermax.

W 2009 premierę miał trzeci studyjny album Röyksopp – „Junior”. Tym razem Torbjørn Brundtland i Svein Berge do pracy nad krążkiem zaprosili takich artystów, jak Robyn, Lykke Li, Anneli Drecker czy Karin Dreijer. Jak mówili muzycy, chcieli swoim krążkiem „rzucić trochę światła na smutną rzeczywistość”.

Dyskografia:
„Melody A.M.” (2001)
„The Understanding” (2005)
„Röyksopp’s Night Out – Live Ep” (2006)
„Back To Mine” (2007)
„Junior” (2009)

http://www.royksopp.com – oficjalna strona zespołu
http://www.myspace.com/royksoppmelodyam – myspace