speechdebelleJedna z wyżej cenionych artystek związanych z brytyjską wytwórnią Ninja Tune – Speech Debelle – została wyróżniona nominacją do nagrody Barclaycard Mercury Prize.  Tę prestiżową angielską nagrodę otrzymują muzycy pochodzący z Wielkiej Brytanii i Irlandii, których najnowsze albumy zyskały w danym roku szczególne uznanie. Wyniki konkursu ogłaszane są pod koniec lipca i nie ma tu żadnych obostrzeń gatunkowych. W tym roku o nagrodę będzie walczyć m.in.  Speech Debelle, której muzykę umiejscawia się w kręgach hip-hopu i trip-hopu, dlatego też jej promocją zajmuje się młodszy braciszek Ninja Tune – wytwórnia Big Dada. Wokalistka została nominowana do nagrody za album „Speech Therapy”.Speech Debelle wystąpi niedługo w Polsce, więc ciekawscy (i zainteresowani i miłujący artystkę) będą mogli się wsłuchać w jej głos na żywo. Koncert odbędzie się podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka (28 – 340 sierpnia, Katowice) – Speech wystąpi tam 28 sierpnia.

Z najnowszym albumem Speech Debelle zapoznacie się na stronie Ninja Tune – w tym miejscu, a także na oficjalnym Myspace artystki.

W tym roku wśród nominowanych znalazła się także Bat For Lashes z albumem „Two Suns” (artystka była nominowana także w roku 2007 za „Fur and Gold”), a w latach ubiegłych do elitarnego grona zaliczono między innymi: Radiohead, Thom York, Adele, Burial, Dizzee Rascal, New Young Pony Club czy Lou Rhodes.