Old Time Radio "Just Because We Were Wrong" – 80bpm.net

Old Time Radio "Just Because We Were Wrong"

oldtimeRzeczywiście się pomylili

Informacja pierwsza: zespół jest polski, na dodatek gdański. Trzeba o tym powiedzieć, bo Gdańsk kojarzy się z morzem, urlopem, słoneczkiem, a niektórym z Gdynią i festiwalem Heineken Open’er… Czyli generalnie Gdańsk kojarzy nam się dobrze. Informacja druga: mamy Jacaszka. To prawda, nad płytą pochylił się Michał Jacaszek biorąc w swoje ręce kwestie nagrania smyczków i perkusji oraz mastering. Kto zna produkcje Jacaszka, ten i w materiale Old Time Radio usłyszy dźwięk profesjonalny. Informacja trzecia jest taka, że na tym skończyły się dobre informacje.
Zespół Old Time Radio powstał w roku 2001 i od tego czasu jego skład właściwie się nie zmienia. W roku 2004 OTR wydało album debiutancki zatytułowany po prostu „Old Time Radio”, w dwa lata później grupa uraczyła nas krążkiem drugim – „Downtown”. Urzekająca skrupulatność i punktualność powoduje, że oto po kolejnych dwóch latach Stare Radyjko znów nam gra. Album nazywa się „Just Because We Were Wrong” i zawiera dwanaście wyrównanych brzmieniowo i nastrojowo kompozycji. W ich nagraniu wzięli udział gościnie (obok wspomnianego już maestro Jacaszka): Michał Słowik (perkusja), Anita Szydłowska (skrzypce), Aleksandra Kuczewska (wiolonczela), Magdalena Stefanowicz (flet) iMichał Zaremba (trąbka). Chwali się trójcy OTR, iż zapraszają do produkcji profesjonalnych muzyków, próbując ożywić swoją tworczość dźwiękami akustycznymi na tyle, na ile to możliwe.

Tak bardzo chciałabym znaleźć więcej pozytywów, żeby nie zabić twórczego ducha w gdańszczanach, ale niestety. Album od początku do końca ocieka nudą. Nuda wyziera w melodiach bez smaku, polotu i kształtu, nudą pachnie męczony wokal, silący się na wielko-artystyczne zamyślenie, nudą brzmią wciąż jednakowe aranżacje i brzdąkająca w tle gitara. Słuchając najnowszej produkcji OTR mam wrażenie, że siedzę z przymusu na działce u babci: jest upał, koło ucha drażniąco brzęczy mucha, a ja zmuszam się do picia przesłodzonej lemoniady. Ani to przyjemne ani odprężające. Jakieś takie lepkie i niesmaczne.
// <![CDATA[/
// <![CDATA[//

Schodząc jednak z chmury skojarzeń na grunt konkretów zauważmy: nie ma zmian. Utworki są co prawda lekko zróżnicowane pod względem tempa, ale to nie jest gwarantem sukcesu. Absolutnie nie słychać, iż w nagraniu wzięło udział tylu muzyków, Old Time Radio nie zadbało ani trochę o wyciągnięcie z mazi brzmienia charakterystycznego, błyskotliwego dźwięku trąbki, wiolonczela nie zachwyci łkającymi melodiami, flet nie przebije powietrza rozdzierającym frulato. Magma, ziemistość i mdłe uśmiechy. Ciężko nawet popaść w zamyślenie nad przekazem słownym – tylko co bardziej dociekliwi i cierpliwi wychwycą o czym śpiewają Tomek, Magda i Piotr. Jedynym utworem, który faktycznie już przy pierwszym zetknięciu z muzyką OTR zwrócił moją uwagę, było Locked Inside Your Heart – zbudowane na zasadzie kanonu zaciekawia właśnie swoją nietypową formą. Mętność instrumentalna odchodzi na plan dalszy, natomiast zawiłości wokalne dają wrażenie plecionej wartko sieci. Niestety nastrój i zaciekawienie pryska wraz z wejściem pierwszych tonów And the Rain Will Fall – wracamy do nudy.

Niedawno wsłuchiwałam się w Milosha zauważając ze zdziwieniem, że jego iii nie nuży. Sam artysta bardzo dokładnie opisał nastrój, który chciał uzyskać w swojej muzyce i faktycznie osiągnął, co sobie postanowił. Nie wiem co chciało osiągnąć OTR, bo Just Because We Were Wrong albo zanudza, albo drażni. Obawiam się szczerze, że gdyby nie wkład Jacaszka, krążek stałby się po prostu nieznośny. A może faktycznie całość powstała, bo OTR „just were wrong” („się pomylili”).

Jadwiga Marchwica, z-ca red.nacz | jmj [at] 80bpm.net

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*