Kruder & Dorfmeister to duet niepowtarzalny, to podwójna dawka brzmień oscylujących wokół chilloutu i downtempo najwyższych lotów i jeden z najważniejszych towarów eksportowych Austrii. Ta dwójka DJów i producentów zasłynęła przede wszystkim dzięki świetnym kompilacjom i równie dobrym remiksom, jakie w trakcie wieloletniej współpracy stworzyła dla uznanych marek świata elektronicznego. Z biegiem lat ich muzyka pełna różnorakich fascynacji i odniesień nie traci na świeżości i cieszy się niezmiennym uznaniem wśród wszystkich miłośników leniwych klubowych brzmień

Współpraca tych dwóch wiedeńskich muzyków datuje się na początek lat 90., kiedy do stołów mikserskich stawali co odważniejsi, a wiele ze znanych nam gatunków świata elektroniki dopiero raczkowało. Petera Krudera i Richarda Dorfmeistera połączyła wspólna pasja i zainteresowanie różnorodnymi brzmieniami: od funku po dub, od jazzu po hip-hop, od soulu po drum’n’bass. Echa tych inspiracji odbijają się w każdej ich produkcji. Pierwszą z nich była epka „G-Stoned” nagrana w 1993 roku (wydana 3 lata później), na którą złożyły się 4 elektroniczne kompozycje, wśród nich ciesząca się sporym uznaniem „High Noon”. Ciekawostkę stanowi fakt, iż okładka epki nawiązuje do płyty Simon and Garfunkel pt. „Bookends”. Jednak z pewnością to nie ona a świetne nowoczesne brzmienia przyczyniły się do ciepłego przyjęcia debiutanckiego materiału. Muzyką Krudera & Dorfmeistera zainteresował się Gilles Peterson, a Brytyjczycy wiedzieli, że jeżeli coś skupia uwagę tego pana, to z pewnością musi to być interesująca pozycja. Na fali tej popularności duet zawitał na wyspy ze swoimi setami. Był to dla obu panów czas kształtowania swojej pozycji w świecie elektroniki jak również okazja do chłonięcia wszystkich rytmów i wibracji panujących w brytyjskich klubach. To również moment, kiedy na swojej drodze poznawali szereg artystów czy to z Ninja Tune, czy z Compost Records. Intensywne koncertowanie zaowocowało właśnie płytami w konwencji mix albumów. Mowa tu o „Conversions” oraz „Dj Kicks” (wydanym rzecz jasna dla słynnego labelu !K7). To całe pasmo sukcesów, jakie miało miejsce w jednym roku, zachęciło Krudera & Dorfmeistera do stworzenia własnej wytwórni – G-Stone Recordings, dla której do tej pory płyty nagrali m.in: Stereotyp, Rodney Hunter, Makossa & Megablast oraz projekty, które „na boku” stworzyli zarówno Peter jak i Richard. Ważnym momentem współpracy Austriaków okazał się rok 1998, który przyniósł dwupłytową kompilację „The K&D Sessions” stanowiącą zbiór remiksów takich wykonawców jak Lamb, Depeche Mode, Roni Size, David Holmes. Album przyczynił się także do promocji ziomków Krudera & Dorfmeistera, grupy Sofa Surfers. Materiał pełen fenomenalnych przeróbek wciąż utrzymanych w chilloutowej konwencji, w którą wkradają się jednak brzmienia ambientowe z leniwymi niskimi liniami basu. Peter i Richard z undergroundowych DJów stali się prawdziwymi gwiazdami gatunku. W okresie boomu na takie brzmienia produkcje wiedeńczyków skazane były na sukces.

Twórcy takich przeróbek jak remiks „Nothing Really Matters” Madonny nie poprzestają jednak na współpracy w ramach tylko i wyłącznie jednego projektu. Jednak pod jakim szyldem by nie wydawali, od brzmień chilloutowych nie są w stanie uciec. I tak Peter Kruder działa na własną rękę w ramach trip-hopowo dubowej Peace Orchestry (rewelacyjny 'self titled’ album) oraz Voom:Voom stworzonego razem z Christianem Prommerem, Rolandem Appel’em. Z kolei Richard Dorfmeister podjął współpracę ze swoim przyjacielem Rupertem Huberem jako Tosca, wydaje również w ramach Richard Dorfmeister vs. Madrid De Los Austrias.

Rafał Maćkowski

dyskografia:
G-Stoned EP (1996)
Conversions – K&D Selection of drum&bass (1996)
DJ-Kicks: Kruder & Dorfmeister (1996)
Black Baby EP (1996)
The K&D Sessions (1998) >>recenzja na 80bpm.net<<
The G-Stone Book (2000)

oficjalna strona internetowa (strona wytwórni G-Stone)
MySpace