Mistrzowie leniwych i kołyszących się dźwięków spod znaku nu-jazzu, jedna z modniejszych i najpopularniejszych grup „dance fusion”, której nie warto podporządkowywać poszczególnym gatunkom muzycznym. W ich muzyce znajdziemy elementy jazzu, soulu, funky, rapu, sporo tanecznych rytmów i czegoś jeszcze…

jazzanova

Jazzanova to DJ-sko-producencki kolektyw zrzeszający muzyków z Hamburga, Monachium i przede wszystkim Berlina, który powstał w poł. Lat 90-tych. W skład DJ-skiego teamu wchodzą: Jürgen von Knoblauch, Alexander Barck i Claas Brieler, zaś od strony producenckiej nad wszystkim czuwają: Stefan Leisering i Axel Reinemer, i Kosma (Roskoe Kretschmann). Zapewne ta symbioza jest jednym z kluczy do sukcesu grupy. Z jednej strony mamy do czynienia z wyśmienitym zmiksowaniem (będącym zlepkiem pomysłów i inspiracji DJ-ów), z drugiej zaś świetną produkcją.

Jazzanova objawiła się światu za sprawą Gillesa Petersona (BBC Radio 1), który w trakcie jednej z swoich audycji w 1997r. zagrał „Fedime’s Fight”, jedną z pierwszych kompozycji kolektywu. Jazzanova już wtedy stała się marką, zainteresowanie wielu artystów i dziennikarzy regularnie wzrastało. Właśnie w tym okresie twórczości panowie skupili się przede wszystkim na tworzeniu remiksów takich znakomitości jak Ursula Rucker, 4 Hero, King Britt, Mj Cole czy Truby Trio. Zwieńczeniem tego okresu była płyta „Remixes 1997-2000” wydana nakładem Compost Records, a konkretniej sublabelu Jazzanova Compost Records (JCR). Najważniejszym okazał się jednak rok 2002, kiedy to ukazała płyta „In Between” – zbiór kompozycji najwyższej jakości obdarzonych jazzowym urokiem i soulową zmysłowością, które umocniły pozycję Jazzanovy. Na płycie nie brakuje gości, usłyszymy tu Ursulę Rucker, Douga Hammonda czy Clarę Hill. Po wydaniu tak przedniego krążka przyszedł czas na zbiór remiksów utworów, które z niego pochodziły. „Remixed” ukazał się w 2003r. Od tego czasu Jazzanova nagrywa pod flagą Sonar Kollektiv, wytwórni założonej przez członków zespołu, Jürgena von Knoblaucha i Axela Reinemera. Zapotrzebowanie wśród fanów na produkcje Jazzanovy rosło, dzięki czemu rok później podjęto decyzję o nagraniu LP z dj-skim setem będącym ukłonem w stronę przeszłości muzyków. W tym samym roku w Sonar Kollektiv ukazała się reedycja „Remixes 1997-2000”. Jazzanova uwielbia także muzyczne układanki, od pewnego czasu niestrudzenie tworzy kompilacje reprezentacyjne dla swojej wytwórni, m.in.: „Sonar Kollektiv” (2001) i „Secret Love” (2004). Również w 2004r. ukazały się 2 winyle Jazzanovy: „Glow & Glare / Dance The Dance” oraz „Let Your Heart Be Free”.

dyskografia:
„Remixes 1997-2000” (2000)
„In Between” (2002)
„No Use” (2002)
„Playlist” (2003)
„Remixed”2003)
„…Mixing” (2004)
„The Remixes 2002-2005” (2005)

oficjalna strona zespołu: http://www.sonarkollektiv.de/artists/jazzanova/