Nie, nie – festiwal świata niezależnego w Płocku wcale nie zbankrutował i nie odcięto mu prądu. Po prostu na niecałe dwa tygodnie przed imprezą organizatorzy ogłaszają program kina i teatrów ulicznych. Jest jeszcze jedna ważna informacja, na którą wielu czekało – płocki festiwal wreszcie doczekał się pola namiotowego z prysznicami, więc już nic nie powinno zatrzymać tysięcy fanów zjeżdżających się z całej Polski i Europy.

audioriver

Kino festiwalowe działać  będzie w jednej z sal Kina Przedwiośnie na ulicy Tumskiej 5.  W świeżo odremontowanym budynku zaprezentowane będą pozycje z katalogu Gutek Film, czyli najważniejszego dystrybutora kina artystycznego w Polsce.

Audioriver zaprezentuje dwie świetnie przyjęte biografie muzycznych legend, czyli „Control“ oraz „Joe Strummer – niepisana przyszłość“, a także „Irinę Palm“, w której tytułową rolę odgrywa słynna piosenkarka Marianne Faithfull. Ze względu na obsadę, wybór organizatorów padł także na „Spotkanie w Palermo“ Wima Wendersa. Płocki seans będzie polską prapremierą, a na ekranie będzie można zobaczyć takie postaci, jak Campino (frontman Die Toten Hosen), Lou Reed i Patti Smith! Muzyka była też kluczem przy wyborze filmu „Exils“, którego ścieżka dźwiękowa w połączeniu z obrazem tworzy niezapomnianą całość.

„Z dość oczywistych względów postawiliśmy na muzykę i nie bez przypadku współpracujemy z Gutek Film. Tak jak na plaży, również w kinie najwyższa jakość była podstawowym kryterium wyboru. Chcieliśmy także, aby repertuar był atrakcyjny zarówno dla przyjezdnych, jak i mieszkańców Płocka, którzy niekoniecznie wybierają się na występy Richiego Hawtina, Crazy P czy The Whip.“ – komentuje rzecznik festiwalu Łukasz Napora.

Jakość była także podstawowym kryterium przy wyborze teatrów ulicznych. W sobotę na Rynku Starego Miasta zobaczymy spektakl „Cadillac“ Teatru Usta Usta. Nie był to wybór przypadkowy. Spektakl ten kontestuje świat telewizji i mediów komercyjnych, co świetnie wpisuje się w ideę niezależności leżącą u podstaw Audioriver. Z kolei w niedzielę rynek przejmie Teatr „Wiatrak“. Zobaczymy „Pragnienie“, czyli spektakl o wszystkich pragnieniach, które na co dzień ze sobą nosimy i przed sobą ukrywamy.

Koszt biletu na seans to jedyne 5 pln dla osób z opaską lub biletem na Audioriver oraz 10 pln dla tych, którzy na plażę się nie wybierają. Wstęp na spektakle teatralne jest bezpłatny.

Tak jak zaznaczyliśmy we wstępie, tuż przy festiwalu dostępne będzie pole namiotowe z prysznicami i toaletami. Będzie ogrodzone, dozorowane i – symbolicznie – płatne. Cena za osobę to 10 pln za cały czas trwania festiwalu, więc jest to świetna propozycja dla tych, którzy bezskutecznie próbują znaleźć pokój w Płocku.

Pamiętajcie, że jeszcze tylko do piątku włącznie można zakupić  dwudniowy karnet na Audioriver z jedyne 70 pln! Od 1 sierpnia cena rośnie do 100 pln.

Festiwal odbywa się  w dniach 7-9 sierpnia 2009.

Więcej na www.audioriver.pl