Apollo 440

„Jesteśmy rock’n’rollowym zespołem XXI wieku, który tworzy taneczne płyty.”

apollo440

Zespół powstał w Liverpoolu w roku 1990 z inicjatywy 4 muzyków: Noko, braci Howarda i Trevora Gray oraz Jamesa E Gardnera, który jednak zakończył swą przygodę z Apollo 440 3 lata później. Panowie w niedługim czasie przenieśli się do Londynu, by z początku, zarówno jako Apollo 440 jak i Steathsonic Orchestra (jak wielu artystów) zająć tworzeniem remiksów (m.in. przeróbki utworów U2, Puff Daddy czy Skunk Anansie).

Potem przyszedł czas na kilka singli promocyjnych, którymi trio zaczęło zwracać na siebie uwagę. Wśród nich znajdziemy: „Rumble” czy „Don’t Fear The Reaper”. Rok 1995 przyniósł długo wyczekiwany debiutancki krążek grupy- „Millenium Fever” – przyjęty dosyć ciepło, lecz z racji na to, że powstawał dosyć prymitywnych warunkach, nie ukazał wszystkich atutów zespołu. W niedługim czasie muzycy założyli własne profesjonalne studio o nazwie Apollo Control. Przy pracy nad drugim LP trio zostało bardzo mocno wspierane przez rzesze współpracowników: za mikrofonem (w miejsce Noko) stanął Mary Mary, na perkusji zagrał Kodish, na basie Rej, zaś DJ-em zespołu został Harry K. Stałą współpracowniczką jest też Elizabeth Gray (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa), która swym sopranem dodała kolorytu takim utworom jak „Liquid Cool” czy Stealth Overture”. Druga płyta, „Electro Glide In Blue”, ukazała się w 1997r., a dzięki takim przebojom jak „Ain’t Talkin’ Bout Dub” i „Krupa” odniosła ogromny sukces i uznawana jest za najlepszą w dorobku Apollo 440. Po wydaniu „Electro Glide In Blue” przyszedł czas na wielką trasę koncertową (w Polsce zespół zagrał w 1998r.) i liczne występy takie jak ten z U2 w Izraelu.

Trio powróciło 2 lata po premierze drugiego krążka z „Gettin’ High On Your Own Supply”. Jak można się było spodziewać oczekiwania wobec zespołu były ogromne i tym oczekiwaniom panowie chyba nie sprostali. O wiele bardziej taneczny od poprzednika longplay nie zdobył już tak wielkiego uznania. Po kolejnej trasie koncertowej (która również zahaczyła o Polskę) zespół oddał się remiksowaniu, by w 2003r. powrócić z nową płytą. „Dude Descending A Staircase” wydaje się być lepszy, ale również nie zdołał przebić „Electro Glide In Blue”, stara się jednak łączyć eksperymenty z niego pochodzące z bardziej taneczną muzyką.

Apollo 440 to bez wątpienia gwiazda pokroju Chemical Bros. czy Underworld. W zaskakujący sposób łączą elementy rocka, hip-hopu, d’n’b, jednocześnie inspirując się bluesowymi i jazzowymi artystami. Jednak trio to przede wszystkim formacja elektroniczna, która nie zatraciła umiejętności tradycyjnego nagrywania instrumentów i improwizacji.

dyskografia:
„Millenium Fever” (1995)
„Electro Glide In Blue” (1997)
„Gettin’ High On Your Own Supply” (1999)
„Dude Descending A Staircase” (2003)

oficjalna strona internetowa: http://apollo440.co.uk/

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *